Oznaczenia związane z topnikami lutowniczymi

Categories Technologia

W procesie lutowania bardzo ważną rolę odgrywają topniki lutownicze. Ich specyficzny skład sprawia, że są one w stanie oczyścić lutowaną powierzchnię, a co za tym idzie – zwiększyć trwałość wykonanego w ten sposób połączenia. Co więcej, każdy z topników posiada swoiste oznaczenie. Czas je poznać!

Topnik R

Najprostsze topniki do lutowania są oznaczone literką „R”. Mowa tu o substancjach, które przeznaczone są do lutowania powierzchni czystych i charakteryzujących się dość niską temperaturą topnienia. Do tej grupy zalicza się mieszaniny kalafonii i rozpuszczalnika. Ich zaletą – oprócz mało inwazyjnego składu – jest możliwość łatwego usunięcia pozostałości topnika z powierzchni spoiny.

Odmianą topnika R jest topnik RMA, który oprócz wspomnianych już wcześniej kalafonii i rozpuszczalnika, posiada specjalny aktywator. Substancja ta ma zwiększyć efektywność działania topnika, ale nadaj jest wykorzystywana do łączenia substancji o czystej i łatwo topliwej strukturze. Co więcej, obydwa rodzaje topników nie przepuszczają prądu i nie mają odczynu kwasowego.

Topnik RA i NC

Na rynku można znaleźć również topniki do lutowania RA, które wyróżniają się nieco większą zawartością aktywatora. Owszem, są one znacznie skuteczniejsze w trakcie łączenia różnych substancji, ale też – ze względu na obecność aktywatora – wyróżniają się one dość kwasowym odczynem. Ich usunięcie może być zatem nieco problematyczne.

Pewną odmianą topników RA są topniki do lutowania NC, które również składają się z kalafonii, rozpuszczalnika i aktywatora, aczkolwiek ta ostatnia substancja występuje w nich w najmniejszych ilościach. Są to substancje przeznaczone do powierzchni łatwo topliwych, które są dość proste w łączeniu. Co ciekawe, pod względem stężenia przypominają one topniki RA.

Topnik WS

Topniki WS to najbardziej uniwersalne odmiany tych substancji, Ich cechą jest różnorodność, która zależy przede wszystkim od typu wybranego składnika. Im więcej w nim aktywatora, tym bardziej wymagające substancje można za jego pomocą łączyć. Usuwa się je za pomocą zwykłej wody.

Podsumowując, rola topników w procesie lutowania jest wręcz nieoceniona. Niemniej to od lutownika zależy, czy zostaną one zastosowane zgodnie z ich pierwotnym przeznaczeniem. Jeśli tak, to dzięki nim stworzona w ten sposób spoina będzie charakteryzowała się maksymalną wytrzymałością.

Topniki do lutowania dostępne są w ofercie Elektronika.mcc.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *