Pompy ciepła powietrze-woda

Categories Budowa domu

Dom można ogrzewać na różne sposoby, ale nie zawsze jest oszczędnie i ekologicznie. Liczne programy czyste powietrze dążą do tego, aby zmniejszyć liczbę gospodarstw domowych, które mieszkania ogrzewają za pomocą zwykłych pieców. Coraz częściej wybierane są również pompy ciepła powietrze-woda. Czym są i jak działają te urządzenia?

Pompa ciepła powietrze-woda – co to takiego?

Jest to urządzenie, które wykorzystuje odnawialne źródła energii do ogrzewania domów, wody użytkowej, a często pełni również formę klimatyzacji chłodząc mieszkania w środku. Wykorzystuje do tego celu powietrze znajdujące się na zewnątrz oraz to usuwane z budynku. Może być samodzielną instalacją i jedynym źródłem ciepła lub działać w połączeniu z kolektorami czy kotłem grzewczym.

Jest to proste w montażu i obsłudze urządzenie, które składa się z takich komponentów, jak sprężarka, skraplacz czy parownik. Czynnikiem roboczym jest ciecz, która krąży w układzie zmieniając swoją postać w gazową i oddając ciepło do układu. Cały proces pozyskiwania energii cieplnej odbywa się za pomocą powietrza.

Rodzaje pomp ciepła powietrze-woda

Istnieją dwa najbardziej popularne warianty tego rodzaju pomp ciepła, które różnią się ze względu na swoją budowę. Pierwszym wariantem jest Monoblok, który składa się tylko z jednego segmentu. Pojedyncza jednostka może być zainstalowana wewnątrz lub na zewnątrz budynku. Jedno i drugie rozwiązanie ma swoje zalety i wady, m.in. jednostka znajdująca się na zewnątrz musi być odpowiednio zabezpieczona przed czynnikami zewnętrznymi.

Drugim rozwiązaniem są pompy ciepła powietrze-woda typu Split. Składają się dwóch jednostek, z których jedna umieszczona jest na zewnątrz, a druga wewnątrz budynku. Połączone są ze sobą przewodami z czynnikiem chłodniczym. Na rynku dostępne są również urządzenia, które łączą ze sobą te dwa typy.

Dlaczego warto zdecydować się na taki sposób ogrzewania?

Pompy ciepła powietrze-woda są jednym z najbardziej ekologicznych rozwiązań, jeśli chodzi o instalacje grzewcze. Wykorzystują do swojej pracy odnawialne źródła energii. Zaletą jest także prosty montaż.

Koszt tego rodzaju instalacji także nie jest bardzo wygórowany, a poza tym urządzenie pozwala na zdecydowane oszczędności w wydatkach na całoroczne ogrzewanie domu i wody użytkowej.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Hymon Energy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *