Schemat instalacji elektrycznej w kuchni

Categories Uncategorized

Kuchnia to epicentrum domu, można powiedzieć, że to najważniejsze pomieszczenie. Na stałe jest podłączone do instalacji elektrycznej wiele urządzeń, m.in. lodówka, piekarnik, mikrofala i inne. W trakcie przygotowywania posiłków w kuchni wykorzystywany jest sprzęt AGD. Dlatego tak ważny jest schemat instalacji elektrycznej w domu.

Rozmieszczenie gniazdek elektrycznych w kuchni

Kuchnia z pewnością wymaga od inwestora dokładnego dopracowania. Schemat instalacji elektrycznej w kuchni powinien szczegółowo określić, gdzie i w jakiej ilości powinny być gniazdka. Można tradycyjne rozplanować je nad blatem kuchennym, nad kuchenką, koło lodówki. Są potrzebne, ponieważ nieustannie rośnie ilość sprzętu kuchennego.

Coraz popularniejsze są jednak gniazdka schowane w blacie roboczym, które za pomocą przycisku same się wysuwają. Jest to popularne w nowoczesnych kuchniach, wielu osobom przeszkadza widok zamontowanych gniazdek nad blatem roboczym.

Ochrona gniazdek elektrycznych w kuchni

W kuchni gniazdka narażone są odprysk wody, czy innych składników podczas gotowania, dlatego też często znajdziemy tam gniazdka ze specjalną klapką bryzgoszczelną. To tanie i wygodne rozwiązanie, gniazdka nie są także narażone na kurz.

Oczywiście ujęcie gniazdek wysuwanych z blatu kuchennego w schemacie instalacji elektrycznej w domu także rozwiązuje problem zbierania się na nich kurzu. To jednak droższe rozwiązanie, i w przypadku już zamontowanej kuchni trudne do wykonania.

Dodatkowe oświetlenie w kuchni

Schemat instalacji elektrycznej w domu to wyzwanie dla inwestora. Elektryk powinien służyć oczywiście radom, ale to inwestor zna swoje potrzeby. Z pewnością jednopunktowe oświetlenie w kuchni na środku sufitu nie wystarczy, by komfortowo pracować w kuchni.

Z tego powodu są różne pomysły, jak rozwiązać problem doświetlenia kuchni. Można pokusić się o podwieszany sufit, a w nim umieścić oświetlenie halogenowe lub LED-owe. Popularne są także taśmy LED zamieszczane pod górnymi szafkami, a nawet wewnątrz doświetlające szafki kuchenne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *