Jak wybrać oprawę ewakuacyjną?

Categories Technologia

Każdy właściciel budynku jest zobowiązany do instalacji oświetlenie ewakuacyjnego. W tym kontekście bardzo ważny jest wybór odpowiednich opraw. Muszą one spełniać nie tylko określone przepisy prawne, ale także wymogi bezpieczeństwa. Dlatego warto, jest wiedzieć, jakie oprawy oświetlenie ewakuacyjnego dostępne są na rynku.

Konieczność instalacji oświetlenia ewakuacyjnego

Oświetlenie ewakuacyjne musi być zainstalowane w każdym budynku użyteczności publicznej. Powinno się ono włączać automatycznie w przypadku awarii oświetlenia głównego. Dzięki temu wszystkie osoby przebywające w budynku będą mogły go bezpiecznie opuścić.

Ważne jest, aby oprawa ewakuacyjna zasilana była poprzez zewnętrzne źródło zasilana. Inne niż to, które zasila oświetlenie główne. Istotne jest także, aby światło ewakuacyjne zawsze oświetlało drogę w sposób maksymalnie widzialny. Tak, aby nikt nie miał problemu z wyjściem z budynku.

Oświetlenie drogi ewakuacyjnej

Oprawa ewakuacyjna ma za zadanie zapewnić wszystkim osobom przebywającym w budynku bardzo dobrą widoczność drogi do wyjścia. Dzięki temu, w razie zagrożenia, wszystkie osoby zostaną bezpiecznie ewakuowane.

Co ważne, w przypadku dróg ewakuacyjnych, bardzo ważne jest jakie natężenie ma światło. Nie powinno być ono niższe niż 1 lx. Tylko takie natężenie jest w stanie właściwie oświetlić drogi prowadzące do wyjścia ewakuacyjnego.

Wybór opraw ewakuacyjnych

Wybierając oprawy ewakuacyjne, szczególną uwagę zwrócić należy na ich jakość. Ważne jest, aby oprawy wykonane były z wysokiej jakości materiałów. Dobrze jest zatem wybierać produkty renomowanych producentów. Można mieć wówczas pewność, że oprawy działać będą bez zarzutu i spełnią swoje zadanie w razie takiej konieczności.

Pamiętać trzeba również o prawidłowym umiejscowieniu opraw. Istotne jest bowiem, aby osoby przebywające w budynku nie miały żadnych wątpliwości co do kierunku ewakuacji. W innym przypadku ewakuacja może się przedłużać, a to z kolei wpłynąć może negatywnie na bezpieczeństwo wszystkich osób przebywających w budynku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *