Recykling i utylizacja odpadów budowlanych

Categories materiały budowlane

Zawsze po remoncie zostają odpady budowlane, które należy oddać lub wywieźć samodzielnie w odpowiednie miejsce. Część z nich zawiera substancje toksyczne, a część nadaje się do recyklingu. Można się ich pozbyć na kilka sposobów.

Co nadaje się do recyklingu?

Metalowe odpady można wywieźć na złomowisko i odzyskać część pieniędzy. Gruz i cegły można przeznaczyć na recykling lub przekazać firmom, które przeznaczą je na podbudowę lub do wyrównania gruntu.

Do powtórnego użycia nadadzą się również elementy foliowe i drewniane. Powinni się też znaleźć zainteresowani wapnem, gipsem i cementem, gdyż są to substancje używane w ogrodnictwie.

Pomoc profesjonalistów

Odpady budowlane można oddać firmie, która zajmie się nimi w sposób profesjonalny. Istotne jest, aby zostały one zagospodarowane w sposób ekologiczny.

Sklep SUEZ oferuje taką usługę 24h/dobę. Firma ta przyjmuje różne kategorie odpadów. Usługa jest dostępna on line, a odpady są odbierane o konkretnej porze, którą wyznacza klient.

Utylizacja pod kontrolą

Odpadów budowlanych nie wolno wyrzucać do pojemników na odpady komunalne. Nie wolno ich również samodzielnie utylizować poprzez spalenie, ani tym bardziej wywozić do lasu. Za takie działania nakładane są surowe kary finansowe.

Istnieje wiele firm, które zajmują się odbiorem i utylizacją odpadów problemowych. Warto poprosić firmę o udostępnienie dokumentu, który potwierdzi utylizację przekazanych odpadów.

W niektórych gminach istnieje możliwość bezpłatnego odbioru odpadów budowlanych kilka razy do roku. Warto się zorientować, czy usługa taka jest dostępna i z niej skorzystać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *