Gniazdka elektryczne – na co uważać?

Categories mieszkania

Pomimo tego, że w większości przypadków decydując się na wykonanie nowej instalacji elektrycznej w mieszkaniu lub domu to na nas ciąży obowiązek zakupienia odpowiedniej ilości pasujących gniazdek elektrycznych oraz włączników, to rzadko kiedy czynimy to z odpowiednią rozwagą. Czy rzeczywiście pomiędzy poszczególnymi gniazdkami elektrycznymi i włącznikami są aż takie różnice?

Jakość gniazdek elektrycznych

W pierwszej kolejności warto wyraźnie podkreślić, że dobre jakościowo gniazdka elektryczne to nasze bezpieczeństwo. Z tego też względu wszelkie zakupy produktów z Chin, które nie uzyskały oficjalnych atestów i certyfikatów w Unii Europejskiej są potencjalnym zagrożeniem dla użytkowników. Mowa tutaj nie tylko o ewentualnych przebiciach prądu i możliwości porażenia użytkownika, ale również o powstaniu zwarcia w gniazdku lub włączniku, które będzie prowadziło następnie do zapalenia się instalacji elektrycznej.

Sklep z gniazdkami elektrycznymi

Decydując się na zakup nowych gniazdek elektrycznych i włączników, warto zwrócić również uwagę na standardy wtyczek oraz podłączeń. Jest to szczególnie istotne w przypadku nowoczesnych włączników dotykowych lub gniazdek elektrycznych wyposażonych dodatkowo w porty USB do ładownia telefonów komórkowych lub tabletów. Tego typu gniazdka i przełączniki nie są dostosowane do tradycyjnie stosowanych w polskich instalacjach elektrycznych puszek w ścianach. Wiąże się to przeważnie z koniecznością wymiany całej puszki elektrycznej na kwadratową zamiast okrągłej, a tym samym ingerencją w ścianę i większym zakresem remontu. Każdy sklep elektryczny powinien mieć w asortymencie tego typu puszki elektryczne, jednak należy taką kwestię skonsultować z elektrykiem, mającym dokonać przeróbki naszej domowej instalacji.

Wymiana gniazdek w domu

Podsumowując, decydując się na wymianę gniazdek i włączników w naszym domu, należy podejść do tego z odpowiednim rozeznaniem oraz rozwagą. Wybierając profesjonalny elektryczny sklep z gniazdkami uzyskamy nie tylko pewność pomocy pracownika, ale również to, że dostępne w nim gniazdka i włączniki będą spełniały konkretne normy bezpieczeństwa związane z instalacjami elektrycznymi stosowanymi w Polsce. Warto zadbań o własne bezpieczeństwo i omijać chińskie gniazdka elektryczne niewiadomego pochodzenia.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z https://www.egniazdka.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *