Zaplanuj cynowy biznes

Categories materiały budowlane

Skup cyny i innych metali kolorowych jest coraz lepszym biznesem. Dzięki wzrastającej świadomości ekologicznej społeczeństwa coraz więcej odpadów trafia do recyklingu. Dużą część stanowi różnego rodzaju złom, który jest cennym surowcem wtórnym.

Co się robi z cyny

Cyna to wyjątkowy metal, który od średniowiecza cieszył się ogromną popularnością. Ze względu na łatwość obrabiania, niską temperaturę topnienia i dostępność, wykonywano z niej przeróżne przedmioty z naczyniami stołowymi na czele. Cena cyny była wówczas niezbyt wysoka.Obecnie cyna dalej jest cenionym metalem, choć jej znaczenie dla przeciętnego Kowalskiego jest zupełnie inne. Wykorzystuje się ją przede wszystkim do pokrywania stalowych naczyń i puszek, a także do lutowania. Luty cynowe są bardzo cenione w elektronice, przede wszystkim dlatego, że temperatura ich topnienia jest niska.Warto też wspomnieć o zastosowaniu cyny do wyrobu stopów łożyskowych, które często są stosowane np. w rozmaitych silnikach.

Gdzie znaleźć złom cyny

Cyna występuje dość powszechnie, więc jej znalezienie wymaga jedynie poszukania. Warto odwiedzić firmy elektroniczne, na pewno będą tam mieli jakieś odpady lutów. Sporo cyny można pozyskać ze stopów łożyskowych. Ten złom cyny zawiera zwykle też jeszcze inne metale, tak więc kwota uzyskana za stop można być całkiem niezła. Dla skupu złomu powinna to być właściwie jedno z głównych źródeł cyny.Wciąż jeszcze można w domach znaleźć rozliczne przedmioty cynowe. Dobrze zachowane warto wystawić np. na targach staroci, ale najczęściej jest to zwykły złom cyny.

Ile można zarobić

Skup cyny może przynieść niezłe pieniądze. Roczna produkcja cyny na świecie wynosi około ćwierć miliona ton. Nie jest to też tani metal – cena cyny wynosi obecnie około 19 tys. dolarów za tonę. Jeśli skupujemy cynę, to musimy też sporo za nią zapłacić. W zależności od rodzaju może to być od 30 do nawet 90 zł za kilogram. Najtańszy jest stop łożyskowy. Najwięcej kosztują stopy do lutowania, które zawierają srebro. Tańsze są luty z ołowiem, które obecnie są wycofywane z użytku.Jednak korzyści ze skupu cyny są dużo i jeśli uda się dobrze zorganizować jej regularne dostawy, to może to przynieść bardzo dobre zarobki.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z https://www.www.stellmet.pl/oferta,7,zlom_cyny_i_niklu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *