Dom energooszczędny – dlaczego warto zainwestować?

Categories Budowa domu

Dom to marzenie wielu osób. Chcąc, by był naszą radością, a nie udręką, warto bardzo dokładnie zaplanować jego budowę. Dlaczego budowa domu energooszczędnego jest dobrym rozwiązaniem?

Dom skrojony na miarę

Budowa domów energooszczędnych nadal jest droższa od metod tradycyjnych. Dlaczego?

Bardzo ważne są materiały, które zostają wykorzystane w trakcie budowy. Są one wysokiej jakości, więc ich cena jest wyższa. Jest to jednak inwestycja, która szybko się zwraca.

Dom, który jest zbyt duży, jest drogi w utrzymaniu. Nie trzeba nikogo o tym przekonywać. Pierwszym krokiem, który jest niezbędny, gdy chcemy mieć dom energooszczędny, jest wybranie dobrego projektu.

Dom energooszczędny budowa to przede wszystkim ustalenie odpowiedniego metrażu. Bardzo często planujemy sypialnię dla gości, którzy przyjeżdżają raz w roku czy dodatkowy gabinet dla pana domu, który pracuje w biurze. Czy to jest potrzebne?

Nowoczesne rozwiązania

Dom energooszczędny budowa to przede wszystkim skoncentrowanie się na nowoczesnych rozwiązaniach architektonicznych i budowlanych.

Budowa energooszczędnego domu polega również na prawidłowym rozplanowaniu pomieszczeń. Pokoje, w których często przebywamy powinny być usytuowane od południowej strony. Garaż, schowek czy spiżarnia od północnej, gdzie ilość słońca jest dużo mniejsza.

Bardzo ważne jest również wykorzystanie odpowiednich materiałów. Dom energooszczędny budowa zakłada wykorzystanie wełny mineralnej lub styropianu o grubości nie mniejszej niż 15 cm. Dach musi zostać zaizolowany styropianem o minimalnej grubości 30 cm.

Kolejnym elementem są okna. Budowa domu energooszczędnego zakłada wykorzystanie okien, których współczynnik przenikania ciepła jest niższy niż 0,8 W (m2K). Dodatkowo nie powinny być one montowane przy samym podłożu. Umieszczenie dużych okien od strony południowej pozwoli je wykorzystać jak panele słoneczne.

Budowa domów energooszczędnych zakłada również wykorzystanie ekologicznego ogrzewania. Najczęściej stosowane są pompy ciepła wykorzystujące energię słoneczną. Stosując wentylację w domu warto zadbać, by była możliwość odzyskiwania ciepła. Rekuperator jest rozwiązaniem praktycznym i oszczędnym.

Budowa domu energooszczędnego to duże wyzwanie finansowe i logistyczne. Warto jednak pamiętać, że zastosowanie nowoczesnych technologii przełoży się na koszty utrzymania domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *