Profesjonalne zawiesia łańcuchowe – jakie są kluczowe parametry?

Categories Maszyny

Wybór solidnych zawiesi łańcuchowych nie jest prostym zadaniem zwłaszcza, że oferta na rynku jest bardzo szeroka i różnorodna. Aby wybrać porządny osprzęt, który służyć będzie przez wiele długich lat warto zwrócić uwagę na wiele kluczowych elementów.

Jaka optymalna liczba cięgien?

Aby wybrać porządne zawiesia łańcuchowe warto zwrócić uwagę przede wszystkim na liczbę cięgien. W chwili obecnej producenci mogą zaproponować nam zawiesia jednocięgnowe, dwucięgnowe i czterocięgnowe. Czasami można zetknąć się także z zawiesiami trzycięgnowymi, ale są one dość rzadko spotykane.

Jednocięgnowe zawiesia to nic innego jak jeden odcinek łańcucha, który z jednej strony zakończony jest ogniwem, a z drugiej kolejnym ogniwem lub specjalnym hakiem. Zawiesia dwucięgowe jak łatwo się domyślić składają się z dwóch oddzielnych odcinków łańcucha, które posiadają taką samą długość. Łańcuchy te z jednej strony zamocowane są bezpośrednio do wspólnego ogniwa, a z drugiej strony znajdują się haki.

Jeżeli chodzi o zawiesia czterocięgnowe, to są to tak naprawdę wspomniane powyżej dwa zawiesia dwucięgnowe, które połączone są tym samym ogniwem. Wybór konkretnych cięgien zależy oczywiście od ich zastosowania.

DOR – co warto wiedzieć?

Wybierając zawiesia łańcuchowe warto zwrócić uwagę także na DOR, który w dużej mierze zależy od sposobu mocowania. DOR to nic innego jak dopuszczalne obciążenie robocze, które informuje nas z jakim maksymalnym obciążeniem jest w stanie poradzić sobie wybrane zawiesie. pamiętać należy o tym, że w przypadku zawiesi łańcuchowych maksymalne obciążenie jest 4 razy mniejsze od obciążenia zrywającego. Dopuszczalne obciążenie należy dobierać w taki sposób, aby nawet w niekorzystnych warunkach zawiesie łańcuchowe nie było narażone na uszkodzenie.

DOR należy odczytywać zawsze z dołączonej tabliczki. Można posiłkować się także specjalnymi tabelami z wartościami. W tym konkretnym przypadku należy odnaleźć rodzaj zawiesia, a następne sposób chwytania ładunku. W zawiesiach jednocięgnowych stosuje się mocowanie w układzie prostym, jak i również mocowanie przez obwiązywanie. W zawiesiach wielocięgnowych należy z kolei wybrać odpowiedni kąt rozwarcia cięgien (od 0-45 stopni lub od 45 do 60 stopni).

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Cecho

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *