Jak zamaskować rury?

Categories Budowa domu

Nieestetyczna, widoczna przy ścianie rura może oszpecić nawet najpiękniejsze wnętrze. Zazwyczaj jest to zmora mieszkań starego budownictwa, kiedy nie zwracało się uwagi na estetykę a praktyczność dostępu do instalacji gazowej czy sanitarnej w domu. Dzisiejsze rozwiązania są już na szczęście inne. Co jednak zrobić w przypadku widocznych rur? Jak się ich pozbyć?

Maskowanie rur – najprostsze sposoby

Dość łatwym sposobem jest pomalowanie widocznych na ścianie rur tą samą farbą, którą pomalowaliśmy ścianę. Jest to zazwyczaj najwygodniejsza i najczęściej wybierana metoda. Drugim popularnym sposobem na zamaskowanie rur jest zasłona, szczególnie, jeśli chcemy ukryć rurę biegnącą przy oknie. Nie zawsze jednak tymi sposobami jesteśmy w stanie ukryć wszystkie widoczne na ścianie rury.

Jeśli rury nie biegną blisko podłogi lub obok okna nasze zadanie jest nieco trudniejsze. W takich przypadkach warto zastanowić się nad tradycyjną zasłoną. W takim przypadku łatwiejsze okaże się maskowanie rur pionowych. Możemy to zrobić montując karnisz tuż przy suficie zaś zasłony powiesić tak, by nie dotykały rur. W przypadku rur poziomych np. od grzejnika możemy zasłonić je wyżej wymienionymi metodami tak, aby wpasowywały się w wygląd mieszkania. Warto jednak zapewnić rurom cyrkulacje powietrza celem ich prawidłowego działania.

Zasłanianie – meble, parawany, obudowy

Inną, skuteczną metodą maskowania rur może okazać się wybranie odpowiedniej szafki czy regału i postawienia go w odpowiednim miejscu. To rozwiązanie pozwala z reguły na przepływ powietrza, a więc nie wpływa negatywnie na działanie instalacji a jednocześnie nie jest ona widoczna. Podobny efekt może zapewnić nam parawan, który dodatkowo stanie się interesującym elementem naszego wnętrza. Warto również zastanowić się nad zasłonięciem niechcianych powierzchni za pomocą dekoracyjnego panelu. Ich montaż zazwyczaj nie jest drogi czy trudny do samodzielnego wykonania.

Można też zastanowić się nad maskowaniem za pomocą obudowy kartonowo-gipsowej. To rozwiązanie może wymagać więcej wysiłku oraz odrobiny umiejętności, jednak efekt końcowy będzie wyjątkowo dekoracyjny i oryginalny. To rozwiązanie fantastycznie sprawdza się w małych powierzchniach np. w kuchni lub w łazience. Warto wiedzieć, że płytami kartonowo-gipsowymi możemy zakryć nie tylko nieestetyczne elementy, ale również całą ścianę czy sufit. Ponadto, w nowo powstałych elementach możemy zaprojektować dodatkową powierzchnie np. na dekoracyjne oświetlenie punktowe. Takie rozwiązanie może jednocześnie rozwiązać nasz problem oraz wnieść do pomieszczenia dodatkowy element wystroju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *