Wiertarki do metalu – najczęściej wykorzystywane rodzaje

Categories Budowa domu

Tworzenie otworów to niezbędny element w wielu pracach zarówno budowlanych, jak i rzemieślniczych. Może być to dość trudne zadanie w przypadku niektórych materiałów. Na szczęście dziś, dzięki dostępności wielu nowoczesnych urządzeń, otwory bez większych problemów można zrobić nawet w metalu. Do tego celu posłuży między innymi wiertarka słupowa, choć nie będzie to jedyne przydatne urządzenie.

Wiertarki ręczne, magnetyczne i wielowrzecionowe

Wiertarki ręczne i magnetyczne to zdecydowanie najczęściej wykorzystywane modele tego typu urządzeń. Swoje zastosowanie znajdą przede wszystkim przy pracach naprawczych i montażowych. Wersja magnetyczna polecana jest do użycia przy elementach, wymagających unieruchomienia.

Wiertarki wielowrzecionowe, w przeciwieństwie do tych ręcznych czy magnetycznych, nie znajdą powszechnego zastosowania w domowych warsztatach. Najlepiej będą się sprawdzały w zastosowaniu w przemyśle, szczególnie przy produkcji seryjnej, bowiem są to urządzenia, które ronią jednocześnie wiele otworów. Taka możliwość znacząco przyspiesza proces produkcji.

Wiertarki promieniowe i rewolwerowe

Wiertarki promieniowe to urządzenia, które mają wiele odmian, znacząco się od siebie różniących przede wszystkim pod względem wielkości wierconych otworów, zakresu przesunięcia wzdłuż ramienia wiertarki, mocy silnika czy stopnia automatyzacji.

Wiertarki rewolwerowe swoją nazwę zawdzięczają specyficznemu kształtowi głowicy. Jest to urządzenie, w przypadku którego zmiana poszczególnych narzędzi odbywa się automatycznie. Wiertarki rewolwerowe sterowane są numerycznie, przez co bardzo często porównywane są do automatów wiertarskich, czasem też do centrów obróbczych.

Inne typy wiertarek

Wśród wiertarek można wyróżnić również modele kolumnowe (tu jednym z najczęściej wykorzystywanych modeli jest wiertarka słupowa) oraz stojakowe. Oba typy swoje zastosowanie znajdują przede wszystkim w warsztatach rzemieślniczych. W zależności od konkretnego modelu, wiertarki różnią się pomiędzy sobą typem zastosowanego wiertła oraz głębokością wiercenia.

Dostępne są również wiertarki specjalnie przeznaczone do wykonywania głębokich otworów, znacząco przekraczających swoim przekrojem otwory, jakie można wywiercić przy pomocy standardowych narzędzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *