Szklane rozwiązania w budownictwie

Categories Budowa domu

Szklane rozwiązania w budownictwie już nikogo nie dziwią, ba są wręcz standardem w wielu obiektach użyteczności publicznej. Szkło cieszy oko i przyciąga uwagę. Szklane elementy są przepiękne, dają dużo dziennego światła, ożywiają wnętrze każdego budynku i robią wrażenie. Dlatego szkło jest surowcem chętnie stosowanym w budownictwie.

Rodzaje szkła stosowanego w budownictwie

Obecnie stosuje się dziesięć rodzajów szkła, jakie nadaje się do budowy. Pierwszym z nich jest szkło hartowane, mocne, a zarazem bezpieczne szkło. Z niego produkowane są między innymi przegrody przeciwpożarowe ze szkła. Drugie to szkło lacobel, barwione w 40 odcieniach. Jest chętnie stosowane z uwagi na walory estetyczne. Z niego także może być wyprodukowana przegroda przeciwpożarowa ze szkła. Trzecie to lustro, które może być w kolorze srebrnym, grafitowym, brązowym lub zielonym. Kolejnym rozwiązaniem jest szkło klejone techniką UV. Jest to technika ciekawa, gdyż za jej pomocą klejona jest przegroda przeciwpożarowa ze szkła różnego rodzaju, grubości. Dzięki metodzie UV odłamki i mniejsze elementy szklane łączone są w spójną całość. Szkło antywłamaniowe to kolejne rozwiązanie stosowane w budownictwie. Z uwagi na grubość i wytrzymałość wykorzystywane jest najczęściej w bankach, instytucjach lub przedsiębiorstwach. Szóstym rozwiązaniem jest szkło laminowane, które jest szczególnie polecane do stosowania jako przegroda przeciwpożarowa ze szkła. Dlaczego? Z uwagi na swoje właściwości. Po rozbiciu szkło laminowane nie rozpada się na kawałeczki, dzięki czemu chroni przed urazami podczas pożaru czy innej katastrofie. Siódmym omawianym rozwiązaniem jest szkło piaskowane, czyli szkło o matowej i szorstkiej powierzchni. Dzięki metodzie piaskowania można na szkle uzyskać pożądany wzór, na przykład logo instytucji. Ósmym rozwiązaniem stosowanym w budownictwie jest satynowe szkło, które z jednej strony jest gładkie, a z drugiej matowe. Stosowane jest tam gdzie chcemy coś zakryć. Przedostatnim rozwiązaniem jest tak zwane szkło antisol, które ma właściwości absorbujące promienie słoneczne. Głównie stosuje się je jako elementy zewnętrzne. Ostatnim już rozwiązaniem jest szkło float – przezroczyste.

Podsumowanie

Nie jest istotne jaki rodzaj szkła wybierzemy na swojej budowie. Zapewne wszystkie z wyżej wspomnianych rozwiązań będą wyglądać fenomenalnie. Najważniejsze jest by szkło zastosowane w budowie było bezpieczne dla użytkujących ludzi, nie tylko w normalnych warunkach ale i w razie wystąpienia sytuacji zagrożenia pożarem czy inną katastrofą.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Esglas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *