Do czego możemy używać akumulatorków ni-mh?

Categories Technologia

Akumulatorki ni-mh pasują do tych samych urządzeń, co zwykłe baterie alkaliczne. Dostępne są w rozmiarach, tak jak popularne baterie „paluszki”. Ale są także urządzenia, w których akumulatorki NiMH przewyższają zwykłe baterie alkaliczne.

W jakich urządzeniach wykorzystuje się ogniwa ni-mh?

Przystosowane do wielokrotnego ładowania Akumulatorki ni-mh są niezawodne w urządzeniach o dużym poborze mocy. Jako przykład można tu podać latarki, aparaty fotograficzne z lampami błyskowymi czy kamery. W zasadzie każde urządzenie, które dysponuje ekranem LCD lub innym wyświetlaczem potrzebuje mocnych, wydajnych i trwałych akumulatorków. Wiele specjalistycznych urządzeń takich, jak kamery termowizyjne wykorzystywane chociażby do sprawdzania drożności kanalizacji i wodociągów, wymagają nowoczesnego źródła energii w postaci akumulatorków.

Akumulatorki ni-mh do urządzeń o małej mocy

Technika ogniw Ni-MH jest wykorzystywana w urządzeniach o niskim poborze mocy, takich jak piloty zdalnego sterowania. Zaletą akumulatorków niklowych jest to, że w ich przypadku zachodzi mniejsze prawdopodobieństwo, że ogniwo wycieknie i zniszczy zasilane urządzenie. Trzeba jednak zdecydowanie zaznaczyć, że baterie niklowe są odradzane w przypadku urządzeń krytycznych, takich jak chociażby czujniki dymu.

Jak dbać o akumulatory Ni-MH

Poprawne użytkowanie akumulatorków NiMH jest dość łatwe. Musimy tylko zaopatrzyć się w dobrej jakości ładowarkę, kompatybilna z zakupionymi ogniwami wielokrotnego użytku. Pierwsze ładowanie musi być wydłużone i trwać najlepiej przez całą noc. Im wolniej odbywa się pierwsze ładowanie, tym dłuższa będzie w przyszłości żywotność baterii.

Zaraz po pierwszym ładowaniu akumulatorki są gotowe do pracy. Ogniwa najlepiej umieścić w urządzeniu o dużym poborze mocy, rozładować i naładować ponownie. To powinno zahartować baterie i poprawić ich wydajność. Warto także pomyśleć o zaopatrzeniu się w przynajmniej dwa komplety baterii, tak aby zawsze mieć w zapasie naładowane egzemplarze. Akumulatory Ni-MH powinno przechowywać się w chłodnym miejscu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *