Czym jest kompensacja mocy biernej?

Categories Technologia

W obecnych czasach coraz więcej osób staje się świadomych na tematy związane z ochroną środowiska. Niesie to ze sobą wiele pozytywów, przede wszystkim często jest to temat powiązany z oszczędnościami. Jedną z metod na dołożenie cegiełki do ochrony środowiska poprzez codzienne czynności jest kompensacja mocy biernej.

Co to jest kompensacja energii biernej?

Większość sprzętu, który pobiera prąd z sieci elektrycznej lub innych źródeł energii, pobiera energię bierną oraz czynną. Energia czynna jest niezbędna do wykonania danej pracy przez odbiornik. Jest ona przetwarzana na daną pracę użyteczną oraz wydalane ciepło i straty. Jednakże, energia bierna jest również istotna, pomimo tego iż sama nie wykonuje żadnej pracy. Energia bierna jest to energia, która pulsuje pomiędzy elementami indukcyjnymi i pojemnościowymi, a źródłem energii elektrycznej. Moc bierna w dość znacznym stopniu obciąża dane źródło prądu co przyczynia się do zwiększenia strat ciepła.

Dlaczego kompensacja mocy biernej jest opłacalna?

Przede wszystkim do rozpoczęcia procesu kompensacji mocy biernej potrzebny jest odpowiedni kondensator mocy biernej. Zastosowanie takiego kondensatora mocy biernej sprawia, że rachunki za prąd mogą być znacznie niższe.

Opłacalność kompensacji energii biernej bierze się przede wszystkim stąd, że moc bierna powoduje straty cieplne, a co za tym idzie, zmniejsza sprawność linii kablowych i transformatorowych. Kompensacja energii biernej pozwala zminimalizować ten efekt, a co za tym idzie, zmniejsza współczynnik mocy oraz wydłuża żywotność kabli.

Jeżeli ilość mocy biernej jest wysoka, przekłada się to na wysoki rachunek za prąd. Poprzez zastosowanie odpowiedniego kondensatora mocy biernej można w skuteczny sposób zaoszczędzić na rachunkach.

Proces kompensacji energii biernej jest bardzo interesujący przede wszystkim dla osób, które posiadają bardzo dużo sprzętów elektrycznych na co dzień wykorzystujących energię z sieci elektrycznej. Wysokie rachunki za prąd może skutecznie zmniejszyć kondensator mocy biernej. Przygotowana instalacja kompensacyjna to inwestycja, która zwraca się w przeciągu kilku lat, jednak po tym okresie zaczyna na siebie zarabiać. W ten sposób można zmniejszyć zużycie energii, a tym samym zaoszczędzić. Jest to zatem bardzo dobry pomysł na oszczędności i ochronę środowiska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *