Czym dokładnie są roboty kartezjańskie?

Categories Technologia

Można zaobserwować, że z roku na rok coraz większa liczba przedsiębiorstw szuka nie tylko i wyłącznie rozwiązań, które mogłyby zoptymalizować koszty wytwarzania, ale również zdecydowanie podnieść efektywność całej produkcji. Świetnym przykładem mogą być roboty kartezjańskie.

Czym są roboty kartezjańskie?

Omawiane roboty kartezjańskie są w najprostszym możliwym ujęciu świetnym rozwiązaniem, które służy przede wszystkim do przenoszenia różnego rodzaju materiałów na liniach produkcyjnych. Wykorzystuje się je również do dozowania, pakowania czy transportu ładunków.

Warto wiedzieć, że obecnie ogromnym zainteresowaniem cieszą się omawiane roboty cechujące się modułową konstrukcją. Są one bowiem nie tylko precyzyjne, ale również bardzo ekonomiczne.

Precyzja i żywotność

Podstawa konstrukcji została wykonana ze stalowych profili. Gwarantuje to właściwą sztywność, a także niezwykle solidne mocowanie do podłoża. Ponadto należy koniecznie zaznaczyć, że układ charakteryzuje się właściwą dynamiką. Do atutów omawianych robotów koniecznie trzeba zaliczyć nie tylko i wyłącznie szybki, ale również bardzo precyzyjny ruch.

Nie można oczywiście zapomnieć o stosunkowo dużej żywotności. Renomowani producenci omawianych produktów w celu odpowiedniego zabezpieczenia układu dokonują zaimplementowania silnika serwo z hamulcem. W ten sposób nie jest możliwe samoczynne odpadnięcia wózka w przypadku ewentualnej utraty zasilania.

Roboty na indywidualne zamówienie

Na rynku działa obecnie bardzo duża liczba przedsiębiorstw, które są w stanie wyprodukować omawiany rodzaj robotów na indywidualne zamówienie. Oznacza to tym samym, że urządzenie będzie mogło być wykorzystane bez żadnego problemu nawet nawet na najbardziej wymagających liniach produkcyjnych.

Godny uwagi jest również fakt, że kartezjańskie roboty mogą być także wyposażone przez producenta we właściwy chwytak. W ten sposób możliwe jest nie tylko szybkie, ale również bezpieczne manipulowanie wybranymi przez siebie elementami. Można dzięki temu temu zdecydowanie zwiększyć funkcjonalność określonych robotów przemysłowych.

Należy również wiedzieć, że kartezjańskie roboty z roku na rok coraz częściej stosowane są do bardzo szybkiego przenoszenia poszczególnych detali na liniach technologicznych.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Trinitec.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *