Czy warto zainwestować w fotowoltaikę?

Categories Technologia

Wraz ze stale rosnącymi cenami prądu, coraz częściej wśród jego konsumentów rodzą się myśli, aby zainwestować w przydomową fotowoltaike. Jakie dokładnie są tego wady i zalety i czy koniec końców jest to inwestycja opłacalna?

Co jest potrzebne do posiadania instalacji fotowoltaicznej?

Wiele osób uważa, że fotowoltaika to jedynie same panele solarne, które poprzez zachodzące w nich reakcje chemiczne zasilają domową sieć elektryczną, dając możliwość korzystania ze zgromadzonych w domu urządzeń.

Jest to jednak poważny błąd, ponieważ każda osoba, która zainteresuje się taką instalacją, musi się liczyć z tym, że oprócz samych paneli, niezbędne będzie kupienie jeszcze kilku innych dodatkowych urządzeń, tworzących razem z panelami całość instalacji.Najważniejszym urządzeniem, oczywiście zaraz obok paneli solarnych, jest w takiej instalacji specjalny inwerter do fotowoltaiki. Jego głównym zadaniem jest zamiana prądu stałego, który wytwarzany jest z paneli, na prąd zmienny, który obecny jest w domowej instalacji elektrycznej. Dodatkowo inwertery do fotowoltaiki pełnią funkcje serca całego układu, ponieważ łączą ze sobą panele, sterują nimi i odpowiednio rozprowadzają energię.

Zalety domowej fotowoltaiki

Najważniejszą zaletą posiadania takiej instalacji fotowoltaicznej, jest oczywiście znaczne obniżenie rachunków za zużywany prąd. Pochodząca ze słońca energia jest całkowicie darmowa, co rzecz jasna przyczynia się do zmniejszenia zużycia tej pochodzącej od sprzedawcy.Nie można również zapominać o aspekcie ekologicznym. Zmniejszając swoje zużycie z sieci, dane gospodarstwo domowe staje się ekologiczne, przyczyniając się tym samym do zmniejszenia zatrucia planety.

Wady domowej fotowoltaiki

Niestety inwestycja w fotowoltaikę posiada również niemałe wady. Podstawową jest kwestia ceny. Zarówno panele solarne, jak i inwertery do fotowoltaiki, to ogromny koszt. Szacuje się, że instalacja dla domu jednorodzinnego, to koszt około 40 tysięcy złotych.Nie można również zapominać o tym, że instalacja ta wymaga sporo wolnego miejsca, którego często na działce po prostu brakuje.

Czy warto zainwestować?

Rozważając zarówno wady, jak i zalety tego rozwiązania, warto jednak zdecydować się na taką inwestycję, ponieważ choć jest ona dość kosztowna, to jednak szybko się zwróci i zacznie przynosić jedynie same korzyści.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Hymon Energy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *