Czy warto postawić na zawiesia łańcuchowe?

Categories Technologia

Praca w ciężkich warunkach otoczenia wymaga doboru odpowiednich akcesoriów. Zawiesia łańcuchowe doskonale sprawdzają się w przemyśle. Zapewniają one bezpieczny oraz sprawny przeładunek. Istotne jest jednak to, aby postawić na produkt cenionego producenta. Musi być on wykonany z certyfikowanych tworzyw – koniecznie należy sprawdzić to przed zakupem.

Wybór odpowiedniego modelu

Nie każdy wie, że zawiesia łańcuchowe występują w rozmaitych wariantach. Są one produkowane ze stali – to od jej klasy zależy parametry użytkowe. Przed podjęciem ostatecznej decyzji należy przede wszystkim określić wysokość obciążenia. Wiadomym jest, że ładunek o wadze kilkunasty ton wymaga o wiele bardziej wytrzymałych tworzyw.

Nie zapominajmy, że na stan zawiesia łańcuchowego wpływają również czynniki zewnętrzne. Mowa tutaj przede wszystkim o skrajnie wysokich temperaturach. Stal powinna zostać zabezpieczona również przed wodorem, cynkiem, czy też kwasami. Wszystko po to, aby zakupione akcesoria możliwie najdłużej przetrwały w nienaruszonym stanie.

Rodzaje zawiesi łańcuchowych

Zawiesia łańcuchowe występują w kilku podstawowych wariantach. Wybór uzależniony jest od indywidualnych potrzeb. Dużym zainteresowaniem cieszą się modele jednocięgnowe. Charakteryzują się one relatywnie prostą budową. Są one uznawana za najbardziej uniwersalne. Alternatywą są zawiesia dwucięgnowe. Składają się one z dwóch łańcuchów, które umieszczone są na wspólnym haku.

Na rynku znajdziemy również zawiesia trzycięgnowe oraz czterocięgnowe. Różnią się one między sobą liczbą łańcuchów. W tym przypadku również umieszczone są one na wspólnym haku.

Najważniejsze ograniczenia

Plusem zawiesi łańcuchowych jest ich wysoka żywotność oraz funkcjonalność. Relatywnie łatwo można dopasować je do indywidualnych potrzeb. Ponadto modele wykonane z wysokiej klasy materiałów przetrwają długi czas w nienaruszonym stanie. Nie trzeba więc obawiać się przedwczesnych zniszczeń. Zaletą jest również łatwa i bezproblemowa obsługa. Właściwie dopasowane zawiesie łańcuchowe nie stwarza żadnego zagrożenia dla otoczenia.

Nie można jednak zapomnieć o pewnych ograniczeniach. Podstawowym minusem jest waga. Stalowe łańcuchy są dość ciężkie, co w niektórych przypadkach może stanowić duże utrudnienie. Ponadto nie każda stal może być użytkowana w kwaśnym środowisku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *