Tego możesz nie wiedzieć – zasady recyklingu odpadów

Categories Środowisko

W ramach coraz bardziej świadomej dbałości o środowisko, zasady dotyczące segregacji odpadów są stopniowo rozszerzane i udoskonalane. Ich znajomość pozwoli by wysiłek, włożony w oddzielanie od siebie różnego rodzaju śmieci, nie został zmarnowany, a raczej służył planecie Ziemi.

Ogólne zasady dotyczące domowego recyklingu

Pierwszą i zarazem najważniejszą zasadą, którą powinniśmy się kierować podczas segregacji odpadów jest właściwe oddzielenie surowców nadających się do ponownego przetworzenia od zwykłych śmieci lądujących w koszu ogólnym. Surowce, które będą mogły zostać powtórnie użyte dzieli się na grupy takie jak: metale i tworzywa sztuczne, papier, szkło oraz odpady biodegradowalne. Co ważne, istnieje grupa niebezpiecznych przedmiotów, których nie można wyrzucać nawet do kosza z odpadami zmieszanymi. Częstym pytaniem, dotyczącym segregacji odpadów, jest więc – Gdzie wyrzucać żarówki?

Elektrośmieci – gdzie wyrzucać żarówki?

Wyrzucenie obierek po ziemniakach lub plastikowej butelki PET do odpadów zmieszanych nie będzie najlepszą opcją, ale nie zrobi też nikomu krzywdy – zupełnie inaczej sytuacja wygląda z błędną utylizacją żarówek, zwłaszcza tych energooszczędnych. To, gdzie wyrzucamy żarówki, ma ogromne znaczenie dla środowiska, ale też dla zdrowia naszego i naszych bliskich. Popularne świetlówki zawierają szkodliwe i toksyczne substancje niebezpieczne dla człowieka takie jak np. rtęć. Prawidłowa metoda postępowania z odpadami w postaci żarówek to: oddanie ich do sklepu podczas zakupu nowej świetlówki, wyrzucenie do specjalnego pojemnika dedykowanego żarówkom lub oddanie ich do punktu składującego elektrośmieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *