Jak wybrać drzwi wewnętrzne? O tym warto pamiętać!

Categories Okna i drzwi

Wybranie właściwych drzwi wewnętrznych przeznaczonych do domu albo mieszkania może nastręczać sporo trudności. Oto kwestie, na które warto zwrócić wtedy szczególną uwagę!

Drzwi gotowe czy na indywidualne zamówienie?

W pierwszej kolejności będzie konieczne określenie, czy drzwi mają być gotowe, czy też kupić te wykonane na wymiar przez producenta drzwi.

Pierwsza opcja jest najczęściej wybierana w nowszym budownictwie, ponieważ otwory drzwiowe w nowych budynkach mają standardowe wymiary, na przykład szerokość 80 cm czy 90 cm. Gotowe drzwi są niedrogie, łatwo dostępne oraz można kupić je w różnych wzorach i kolorach.

W drugim przypadku producent drzwi wykonuje drzwi na zamówienie klienta, co pozwala na określenie wszystkich ich parametrów, między innymi pod kątem ich wymiarów, zastosowanego materiału, kolorystyki oraz wykończenia. To dobry wybór wtedy, gdy gotowe drzwi nie są możliwe do zastosowania lub ma się indywidualne preferencje.

Jaki materiał na drzwi wewnętrzne wybrać?

Do produkcji drzwi wewnętrznych stosowane są różne typy materiałów, które wpływają na ich wygląd, trwałość i cenę.

Najpopularniejsze są drzwi wykonane z płyt drewnopochodnych HDF, które są wykańczane z zewnątrz za pomocą różnych rodzajów oklein albo fornirów. Są niedrogie i stylowe. Można także zdecydować się na drzwi drewniane, które wyróżniają się efektownym wyglądem oraz znaczną trwałością. Do nowoczesnych aranżacji można też wybrać drzwi szklane albo drzwi metalowe, na przykład w stylu loft.

Wzornictwo drzwi wewnętrznych – nowoczesne czy tradycyjne?

Dobierając drzwi wewnętrzne, warto też uwzględnić kwestie ich wzornictwa. Producenci stolarki drzwiowej oferują klientom różnorodne warianty drzwi, które można dopasować do praktycznie każdego stylu wnętrza.

Do tradycyjnych wnętrz bardzo często dobierane są drzwi drewniane albo wykończone okleinami imitującymi drewno lub fornirem. Nowoczesne aranżacje z kolei często wykorzystują drzwi o jednolitych kolorach, na przykład białe albo czarne. We wnętrzach loftowych ciekawym wyborem będą też drzwi szklane ze szprosami w czarnym kolorze.

Drzwi wewnętrzne – na co jeszcze zwrócić uwagę?

Dobierając drzwi wewnętrzne, warto zastanowić się nad tym, czy mają mieć one przeszklenia. Są one dodatkowym kosztem, ale mogą sprawić, że drzwi będą miały ciekawszy wygląd. Przeszklenia mogą mieć różną budowę.

Także warto pamiętać o tym, że do łazienek należy wybrać drzwi z otworami wentylacyjnymi, które umożliwiają efektywniejszą cyrkulację powietrza.

Warto też uwzględnić rodzaje i kolor akcesoriów drzwiowych. Bardzo często producent drzwi może zaoferować je z różnym wariantami zamków, klamek, zawiasów i okuć, które można dobrać samodzielnie z katalogu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *