Drzwi wejściowe do domu – jakie kupić?

Categories Okna i drzwi

Drzwi wejściowe to bardzo ważny element w każdym domu, bo nie tylko chronią przed hałasem czy zimnem, ale co ważniejsze są barierą dla intruzów. Jakie drzwi wejściowe kupić? Na co zwrócić uwagę podczas takich zakupów?

Drewniane, pcv a może aluminiowe?

Wybór stolarki drzwiowej jest bardzo duży, można wybierać spośród drzwi wykonanych z różnych materiałów, o różnych wzorach i kolorach, także każdy z nas bez problemu powinien dopasować je do swojego domu. Obecnie dużą popularnością cieszą się drzwi drewniane. To dobry wybór, ponieważ one mają dobrą izolację termiczną, także nie ucieka przez nie ciepło w chłodniejsze dni. Charakteryzują się również dużą wytrzymałością, z drugiej strony jednak nie są odporne na uszkodzenia mechaniczne, co można uznać za ich wadę.

Jeżeli interesują nas drzwi antywłamaniowe, to drzwi wejściowe aluminiowe będą dobrym rozwiązaniem. Chociaż nie będą tak dobre pod względem izolacyjności cieplnej czy tłumienia hałasów, to trudno je sforsować, gdyż są bardzo wytrzymałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Drzwi wejściowe aluminiowe będą dobrym wyborem, jak zależy nam przede wszystkim na bezpieczeństwie oraz chcemy mieć dobrą ochronę w razie włamania. Wśród stolarki drzwiowej można wyróżnić również drzwi wykonane z pcv. Ten model ma bardzo dobre parametry cieplne, zresztą podobnie, jak okna wykonane z tego materiału. Niestety posiada słabe parametry antywłamaniowe.

Jak widać możliwości jest dużo, trzeba dobrać drzwi wejściowe odpowiednie do swoich potrzeb.

Wymagania techniczne podczas doboru drzwi

Drzwi zewnętrze muszą być ciepłe, szczelne i ciche. Nowoczesne modele są wielowarstwowe, w tym wypadku wewnątrz skrzydła, ramy, progu i ościeżnicy znajduje się materiał termoizolacyjny. To dlatego nowoczesne drzwi wejściowe są tak grube i masywne, dzięki temu parametry izolacyjności cieplnej są lepsze, do domu wpuszczamy więc dużo mniej zimnego powietrza.

Oprócz tego ważnym aspektem jest oczywiście również wodoszczelność drzwi, najlepiej wybierać takie o klasie 3-4, które zawierają minimum dwie uszczelki na obwodzie. Ważna jest też izolacyjność akustyczna, najlepiej żeby ten wskaźnik wynosić przynajmniej 30 dB.

Trudny wybór

Niezależnie od tego, czy wybierzemy drzwi wejściowe aluminiowe, drewniane czy wykonane z pcv, należy pamiętać, aby podczas ich zakupu nie brać pod uwagę wyłącznie ceny, ale przede wszystkim ich trwałość oraz parametry antywłamaniowe, które są dość istotne.

Stolarka okienna i drzwiowa to inwestycja na lata, także nie ma sensu przesadnie oszczędzać. Jeżeli zależy nam na bezpieczeństwie, to najlepiej wybierać wśród drzwi wejściowych aluminiowych albo stalowych. Gdy bardziej interesuje nas izolacyjność cieplna, dobrą opcją mogą okazać się modele drewniane.

Artykuł przygotowany w oparciu o materiały dostarczone przez firmę Internorm

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *