Ci, którzy budowali, budują lub będą budować dom dobrze wiedzą, jak ważny jest dobry wybór systemu grzewczego. Decydując się na konkretne rozwiązanie determinujemy swoje wydatki na najbliższe i dalsze lata. Najlepiej, żeby wydatki te były optymalne lub wręcz niskie. Wiele inwestorów stawia na ogrzewanie gazowe lub ogrzewanie łączone oznaczające posiadanie równolegle dwóch pieców – gazowego i na opał stały.
Cena węgla
Szczęśliwi posiadacze kóz lub innych pieców na opał stały szukając węgla zwykle najpierw zwracają uwagę na jego cenę, co jest odruchem jak najbardziej naturalnym. Logiczny jest też fakt, że czym większa ilość kupowanego opału, tym cena coraz bardziej idzie w dół – zawsze warto jest kupić jak najwięcej jednorazowo, bo zwyczajnie najbardziej się to opłaca.
Jak to jest z ceną węgla? Sprzedaż węgla odbywa się albo luzem, albo na worki, przy czym węgiel sprzedawany luzem będzie droższy. Zarówno kalkulując sobie cenę dosłownie, jak i biorąc pod uwagę opłacalność zakupu węgla luzem, a tego w workach zawsze korzystniej będzie zakupić dla siebie węgiel w workach. Dlaczego?
Waga i przechowywanie
Trudno jest sprawdzić w domowych warunkach faktyczną wagę węgla sprzedawanego luzem. Niezbyt praktyczne będzie też jego przechowywanie. Mając na uwadze, że im więcej się kupuje, tym więcej się oszczędza trzeba pamiętać, że trzeba to jeszcze przechować. Magazynowanie węgla luzem może przysporzyć wiele kłopotów – jest to materiał pylący i niezdrowy, a pomieszczenie po jego niewłaściwym składowaniu może nadawać się później do gruntownego odświeżenia.
Węgiel workowany to opcja idealna, jeśli chodzi zarówno o wagę, jak i o składowanie. Wygodne worki, zwykle o wadze 25 kg można układać jeden na drugim, dzięki czemu węgiel można układać pod sam sufit. Węgiel w workach jest ponadto zabezpieczony przed nadmiernym wchłanianiem wilgoci, dzięki czemu nie traci swoich właściwości opałowych.
Lepsze właściwości
Sprzedaż węgla luzem jest zdecydowanie mniej popularna również ze względu na jakość i łatwość pracy w kotłowni – taki opał wystarczy wsypać do pieca prosto z worka, bez posługiwanie się łopatą, czy też szpadlem. Węgiel workowany łatwiej jest przenosić – poza tym nie brudzi on rąk. Oprócz tego nie jest spiekany i dzięki pakowaniu w worki dłużej będzie odporny na niekorzystne warunki atmosferyczne, co automatycznie podwyższa jego właściwości opałowa i wydajność – wilgotny węgiel zakupiony luzem wypada w porównaniu z pakowanym zdecydowanie mniej korzystnie.
Warto jednak pamiętać, żeby przed zakupem jakiegokolwiek węgla sprawdzić opinie o jego producencie w internecie.