Zastosowanie piły taśmowej

Categories Maszyny

Piła taśmowa jest jednym z pierwszych narzędzi, w jakie należy się wyposażyć otwierając swój pierwszy zakład. Jest to niezwykle precyzyjna maszyna, która jest niezastąpiona, jeśli chodzi o obróbkę materiałów.

Do czego przeznaczona jest piła taśmowa?

Urządzenie pozwala obrabiać drewno, tworzywo sztuczne, a nawet metal. Najczęściej piłą taśmową obrabia się duże elementy, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zastosować ją także do stworzenia małych detali zdobniczych. Przed zakupem piły taśmowej, trzeba dokładnie wiedzieć jakie elementy będą obrabiane. Dzięki temu łatwiej będzie wytłumaczyć pracownikowi sklepu, czego dokładnie potrzebujemy.

Sprawdzone piły taśmowe

Duże znaczenie ma także częstotliwość wykorzystywania urządzenia. Dlatego najlepiej kupować sprawdzone piły taśmowe od renomowanych producentów, którzy wiele lat działają na rynku. Szeroki wybór pił jest również w internecie, gdzie często niektóre modele można dostać znacznie taniej. Pierwsze, na co należy zwrócić uwagę, to oczywiście moc piły. Obróbka materiałów o dużej twardości jest możliwa tylko przy użyciu piły o naprawdę dużej mocy. Twarde materiały to między innymi metal i drzewo iglaste. Warto również zwrócić uwagę, że większa moc silnika oznacza też dłuższą żywotność maszyny. Nawet osoby, które nie planują obrabiać metali, powinny wyposażyć się w to urządzenie, ponieważ pewnego dnia sytuacja może się zmienić i wtedy piła taśmowa już będzie potrzebna.

Jak wybrać piłę?

Szczególnie ważna jest także odpowiednia wysokość robocza. Należy pamiętać, że producent podaje wartości, które nie zawsze są komfortowe dla użytkownika. Dlatego trzeba dobrać piłę, tak żeby wysokość piły tarczowej było trochę wyżej niż element, który zamierzamy przeciąć. Duże znaczenie ma także maksymalna szerokość obrabianego elementu, czyli odległość ramy od linii cięcia. Piła nie może zajmować zbyt dużej przestrzeni, ale jej szerokość musi wystarczać do przecinania szerokich elementów. Za precyzję i estetykę pracy odpowiada przede wszystkim taśma, która powinna być wykonana z materiałów wysokiej jakości. Nawet najdroższa piła okaże się nieprzydatna, jeżeli taśma nie będzie dobra. Zdecydowanie lepszym pomysłem jest zakup tańszej piły oraz droższej taśmy tnącej. W dobrze wykonanych modelach nie powinny występować żadne drgania.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy TOP Poręba.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *