Rodzaje topników do lutowania

Categories Maszyny

Jednym z najczęściej kupowanych przez techników produktów są topniki do lutowania. W końcu bez nich łączenie wszelkich części i innych metalowych obiektów przynosiłoby znacznie gorsze efekty. Jednak amatorzy lutowania często są zszokowani słysząc jak wiele jest odmian topników i, że każdy z nich ma inne właściwości. Jakie to rodzaje?

Najpopularniejsze topniki do lutowania

Topnik do lutowania RMA lub tzw. topnik kalafoniowy średnioaktywny jest najczęściej stosowanym rodzajem topnika. Jest to czysta i miękka substancja, której nałożenie, jak i usunięcie jest bardzo łatwe, a jej nadmiar w większości wypadków nie niesie za sobą ryzyka korozji lutowanej powierzchni.

Często też używa się topnika do lutowania R, który od wyżej przedstawionej odmiany różni się jedynie niskim stopniem aktywności. Jest on najłatwiejszy w użyciu ze wszystkich odmian topników, dlatego zwykle to jego używa się podczas lutowania czystych powierzchni, nie wymagających dokładnego oczyszczenia z niemetalicznych związków.

Wysokoaktywny topnik

Niektóre z lutowanych metali wymagają użycia silnie oczyszczających topników. W takim wypadku najlepiej sprawdzi się topnik RA, odtleniający nawet wysoko utlenione powierzchnie. Jest to najsilniejsza odmiana topników, która skutecznie usuwa wszystkie zanieczyszczenia powstałe podczas lutowania.

Należy jednak pamiętać, że wysoka aktywność wiąże się z właściwościami żrącymi, a także wydzielaniem trujących oparów. Dlatego nadmiar topnika RA należy usunąć z łączonych obiektów tak szybko, jak to możliwe. Jednocześnie robiąc to trzeba zachować ostrożność, ponieważ tego typu substancje mogą doprowadzić do trwałych podrażnień skóry.

Inne odmiany topników do lutowania

Wiele osób preferuje również używanie topników NC, które są tak samo łatwe w użyciu jak topnik do lutowania R, jednak cechuje go nieco wyższy stopień aktywności. Dokładnie oczyszcza on lutowaną powierzchnię, jednocześnie nie stanowiąc zagrożenia ani nie utrudniając pracy.

Niektórzy nie lubią używać różnych rodzajów preparatów, dlatego stawiają na uniwersalny topnik WS. Możliwy jest zakup zarówno nisko, średnio jak i wysokoaktywnego tego typu topnika, dlatego można go używać bez względu na rodzaj lutowanej powierzchni. Co więcej do jego usunięcia wystarczy zwykła woda.

Topniki do lutowania dostępne są w ofercie Elektronika.mcc.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *