Jaka piła do metalu?

Categories Maszyny

W ostatnich latach bardzo dużą popularnością cieszą się piły do metalu, które mogą być wykorzystane również do obróbki innych materiałów.

Wybór piły do metalu

Piła powinna być przede wszystkim dobrze dobrana do danego materiału, ponieważ tylko wtedy można uzyskać odpowiedni kształt oraz długość. Wybór jest bardzo duży, dlatego niektóre osoby mogą mieć małe problemy z wyborem właściwego urządzenia. Najlepiej korzystać jednak z usług sprawdzonych producentów, którzy cieszą się dobrą opinią. Niezwykle popularnym rozwiązaniem są obecnie urządzenia taśmowe. Sprawdzają się doskonale przy cięciu przedmiotów trudnoskrawalnych. Przykładem takiego materiału jest stal nierdzewna, która cechuje się bardzo dużą wytrzymałością. Można wyróżnić piły taśmowe poziome oraz pionowe. Piły poziome zostały wyposażone w specjalną taśmę zębatą, która znajduje się między trzeba lub dwoma kołami. Piły do metalu stosowane są przeważnie w przemyśle maszynowym, budowlanym oraz metalurgicznym. Warto także wspomnieć o piłach ramowych, które posiadają specjalny brzeszczot. Taka piła jest niezwykle uniwersalna i może być stosowana nawet w bardzo wymagających warunkach.

Zastosowanie piły

W zakładach zajmujących się montowaniem ogrodzeń lub rusztowań można często spotkać piły ramowe. Warte uwagi są także piły tarczowe, które zamiast klasycznego brzeszczota posiadają okrągłą tarczę. Dostępne są piły tarczowe stałe oraz wysięgnikowo-przegubowe. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że są montowane na wrzecionie i poruszają się ruchem obrotowym. Z kolei piły tarczowe wysięgnikowo-przegubowe wykonują jednocześnie ruch posuwisty oraz obrotowy, dzięki czemu zapewniają większą dokładność.

Zakup piły do metalu

Piły do metalu to nie są tanie urządzenia, dlatego warto dokładnie przemyśleć zakup. Podstawą jest oczywiście dokładna analiza wszystkich parametrów. Wiele osób decyduje się także na zakup piły używanej. W ten sposób można zaoszczędzić trochę pieniędzy, ale jednocześnie trzeba uważać, ponieważ brzeszczot może być zużyty. Właśnie dlatego należy dokładnie sprawdzić wszystkie elementy, które się zużywają na skutek normalnej eksploatacji. Brzeszczot to element, który powinien być regularnie wymieniany. Na niektóre części piły działają duże obciążenia, dlatego muszą być wyjątkowo wytrzymałe. Wydajność urządzenia w dużej mierze zależy od tego, jak działa system chłodzenia.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy TOP Poręba.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *