Do jakich celów zakuwa się liny stalowe

Categories Logistyka

Pętla na linie jest bardzo ważnym elementem, ponieważ dzięki takiemu uchwytowi można transportować ciężkie przedmioty. Można je zatem przemieszczać poziomo (ciągnąc je) lub pionowo (podnosić). Zakute liny służą także do zawieszenia danego przedmiotu na pewnej wysokości.

Zakuwanie lin stalowych wymaga precyzyjnego sprzętu

Liny stalowe są twarde i trudne do związania w pętlę w taki sposób, by się trwale taka pętla trzymała. Związanie jej sznurkiem jest absurdem. Łatwo by się rozwiązała i nie przyniosła pożądanego efektu. Zwłaszcza że jest ona utworzona z kilku lub kilkunastu cieńszych drutów skręconych spiralnie.

Dlatego potrzebne jest zakucie takiej liny porządną i mocną klamrą. Najlepiej, gdy jest ona także ze stali lub aluminium albo z miedzi. Siła mięśni człowieka jest niewystarczająca, aby klamra mocno zacisnęła się na łączeniu końcówki liny z drugim odcinkiem liny.

Co jest potrzebne, aby lina została mocno zakuta klamrą?

Zakuwanie lin stalowych odbywa się maszynowo. Specjalistyczny sprzęt na zasadzie imadła zaciska założoną na pętlę klamrę. Zacisk ten na stałe wiąże linę w pętlę. Aby końcówka liny nie rozwarstwiała się w pojedyncze druty, musi zostać usztywniona żywicą lub opalona.

Żywica w stanie ciekłym pokrywa końcówkę stalową, po czym zastyga. Opalanie natomiast ma na celu doprowadzić stalowe druty do topnienia. W ten sposób druty zlepią się ze sobą i również już się nie rozwarstwią. Aby usztywnione końcówki liny były bezpieczne w użytkowaniu, należy je oszlifować.

Czy żywicowanie końcówek stalowej liny jest bezpieczne?

Żywica w stanie ciekłym, którą wykorzystuje się do zalewania końcówek stalowych lin, jest dla człowieka toksyczna. Dlatego, gdy zakuwanie lin stalowych kończy się i przechodzi się do zalewania końcówek liny żywicą, należy podjąć szczególne środki ostrożności.

Przede wszystkim w trakcie zalewania kocówek stalowych liny należy przestrzegać zasad bhp. Pomieszczenie musi być dobrze wentylowane. Pracownik powinien mieć założone okulary na oczy. Okulary muszą chronić oczy przed lotnymi szkodliwymi oparami.

Tak samo usta i nos powinny być chronione maską przeciwgazową. Ciekła żywica może poparzyć skórę, dlatego należy mieć założone grube rękawice ochronne. Odzież powinna być niepalna, a każdy centymetr skóry zakryty tą odzieżą. Buty muszą być typowo robocze.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Cecho.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *