Zawiesia wężowe to wygodne oprzyrządowanie mocowane np. na dźwigu do przenoszenia dużych ciężarów z jednego miejsca na drugie. Za ich pomocą można przetransportować przedmioty o dużych gabarytach, nierównej bryle, o delikatnej powierzchni oraz sporym ciężarze.
Jak rozpoznać wytrzymałość zawiesi wężowych?
Wężowe zawiesia są produkowane w konkretnych barwach, które odnoszą się do ustalonej wytrzymałości na obciążenie. Dzięki temu już po kolorze można rozpoznać, czy dane zawiesie udźwignie 1000 kg, czy więcej. Fioletowe są w stanie udźwignąć ciężar do 1 tony. Zielone – do 2 ton, żółte do 3 t, szare – 4 t, czerwone 5 t, brązowe 6 t, a niebieskie 8 t.
Najmocniejsze rękawowe zawiesia są koloru pomarańczowego i są w stanie udźwignąć 10000 kg, czyli 10 ton. Oprócz barw każdy rękaw ma nadruk informujący, jak ciężki przedmiot może on udźwignąć. Dzięki temu bardzo łatwo dopasować odpowiednie zawiesie, aby idealnie wykonało swoje zadanie. Absolutnie nie wolno używać zawiesia o mniejszej odporności na ciężar, niż waży jednorazowy załadunek.
Jak zbudowane są zawiesia wężowe?
Zawiesie w typie węża ma specyficzną budowę, dzięki której może być wykorzystane tam, gdzie użycie pasa lub łańcucha jest niewskazane. Może być kołowe, czyli zamknięte oraz otwarte z końcami wykończonymi uchwytami na haki. Zbudowane są z dwóch części: wewnętrzną i zewnętrzną. Każda z nich ma inne zadanie. Tak zbudowane zawiesie można wykorzystać do przetransportowania bardzo delikatnych i wrażliwych na otarcia przedmiotów.
Zazwyczaj wewnętrzna część zawiesia wykonana jest z kręconych mocnych nici poliestrowych, tworzących wytrzymały na nacisk i rozciąganie sznur. Jest on otoczony ochronnym rękawem, który dodatkowo go chroni przed uszkodzeniami mechanicznymi (przetarciami, rozerwaniem itp.).
Do czego wykorzystać zawiesia wężowe?
Bardzo dobrze wężowe zawiesia zdają egzamin wszędzie tam, gdzie wymagane jest wyjątkowo ostrożne transportowanie przedmiotów z punktu A do punktu B. Można zatem wykorzystać je w wielu branżach przemysłowych przy załadunkach i wyładunkach towarów o nieregularnym kształcie. Dzięki swej bardzo dużej wytrzymałości na nacisk są w stanie przenieść bardzo ciężkie maszyny itp.
Dzięki temu, że wężowe zawiesia są gładkie i elastyczne łatwo dopasowują się do kształtu przenoszonego ciężaru. Doskonale zdają egzamin przy zawiesiach wielocięgnowych. Aby przenieść ładunek, wystarczy go zawiesiem opasać. Taki rodzaj zawiesi przydaje się zwłaszcza tam, gdzie ładunek nie ma zaczepów (np. rury, filary, meble itp.).
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Cecho.