Jak zabezpieczać elektronikę, czyli żywice do zalewania elektroniki

Categories materiały budowlane

Układy elektroniczne to zespoły, które wymagają specjalnego traktowania – często to małe i delikatne komponenty, które łatwo mogą ulec zniszczeniu, dlatego konieczne jest odpowiednie ich zabezpieczenie. W tym celu stosuje się różnego rodzaju materiały, w tym najbardziej popularne żywice do zalewania elektroniki.

Ochrona przed czynnikami zewnętrznymi

Zadaniem żywic do zalewania elektroniki jest zabezpieczenie wszystkich elementów układu przed możliwymi czynnikami zewnętrznymi, a te w zależności od zastosowania zespołu mogą być bardzo różne. Niemniej żywic używa się przede wszystkim do tego, aby chroniły układ przed wilgocią, wstrząsami, promieniowaniem UV, chemikaliami czy uszkodzeniami mechanicznymi.

Zatopione w żywicy do zalewania mniejsze i większe komponenty są skutecznie chronione przed tymi czynnikami zewnętrznymi co również przekłada się na ich bezpieczeństwo stosowania oraz trwałość. Jako że żywice mogą różnić się swoimi właściwościami, to należy również odpowiednio do przeznaczenia je dopasować.

Epoksydowe i poliuretanowe

Żywice do zalewania elektroniki można podzielić na dwa najważniejsze rodzaje. Są to żywice epoksydowe i poliuretanowe. Ten pierwszy rodzaj odznacza się między innymi większą twardością, dlatego powszechnie stosuje się go w przypadkach, gdy elektronikę należy chronić przed wilgocią czy działaniem groźnych substancji chemicznych.

Żywice poliuretanowe są bardziej miękkie – doskonale chronią przed wstrząsami, uszkodzeniami mechanicznymi, a także znacznymi zmianami temperatur. Niemniej wszystkie zabezpieczają przed działaniem wilgoci czy uszkodzeniami mechanicznymi, ale należy je właściwe dobrać.

Różne właściwości i przeznaczenie

Jako że żywice do zalewania elektroniki mogą odznaczać się różnymi parametrami i właściwościami, tak również należy je rozmyślnie dobierać w zależności od zastosowania określonych układów elektronicznych – tylko wtedy będą dobrze spełniać swoje funkcje.

Mogą między innymi odznaczać się różną twardością, lepkością, kolorem, szybkością utwardzania czy palnością – są to bardzo ważne czynniki, które koniecznie należy brać pod uwagę, aby rodzaj żywcie dopasować adekwatnie do konkretnych podzespołów oraz z myślą o ich późniejszym zastosowaniu.

Żywice do zalewania elektroniki dostępna jest w ofercie Elektronika.mcc.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *