Projekt zbiornika IBC

Categories Logistyka

Pośrednie pojemniki do ładunków masowych zwane także jako zbiorniki IBC to duże prostopadłościenne pojemniki na substancje płynne i sypkie. Wykorzystywane są do przechowywania chemii, żywności, kosmetyków i farmaceutyków.

W zależności od konstrukcji i projektu zbiornik IBC ma pojemność od 500 do 3000 litrów. Zbiorniki są również dopuszczone do transportu towarów niebezpiecznych.

Powszechne są IBC o powierzchni podłogi około 1 metra kwadratowego, tj. Wielkości europalety od 80 × 120 cm do 120 × 120 cm i około 1 metra sześciennego = 1000 litrów pojemności napełniania. Dzięki zintegrowanej palecie wykonanej z tworzywa sztucznego, metalu lub drewna można je łatwo podnieść z wózka za pomocą wózka widłowego i przenieść ręcznie za pomocą wózka paletowego po stabilnej, równej podłodze hali. Cylindryczne beczki nie są tak łatwe do załadowania i układania w stosy w porównaniu, ale można je łatwo przetoczyć ręcznie z pewną ostrożnością.

W porównaniu do beczek cylindrycznych, zbiornik ibc wykorzystuje przestrzeń magazynową znacznie wydajniej dzięki swojej sześciennej konstrukcji. Zbiorniki plastikowe 1000l zajmują na palecie tyle samo miejsca, co cztery stalowe beczki o pojemności 200 litrów każdy. Praca jest łatwiejsza zarówno przy napełnianiu, jak i opróżnianiu, ponieważ wystarczy jeden krok roboczy dla produktów o pojemności 1000 litrów zamiast pięciu etapów pracy dla beczek 200-litrowych na tę samą ilość. Większość IBC ma również tę zaletę, że można je czyścić po użyciu, a tym samym używać wielokrotnie. IBC można przenosić za pomocą wózków widłowych lub paletowych, a dzięki swojej konstrukcji można je układać w stosy. Zbiorniki plastikowe 1000l pozwalają na przechowywanie, a także transport płynów jak i różnej maści materiałów sypkich.

Składane IBC zostały opracowane z myślą o wysokich wymaganiach dotyczących higieny i bezpieczeństwa w przemyśle spożywczym. Umożliwiają ekonomiczny transport i przechowywanie koncentratów owocowych, przetworów owocowych, produktów mleczarskich i innych płynnych produktów lepkich, a ostatnio także ciał stałych, takich jak granulaty czy tabletki. Oparte są na składanym plastikowym pojemniku i wysterylizowanej plastikowej torbie (inliner) z aseptycznym zaworem. Składany IBC jest szczególnie ekonomiczny dzięki możliwości sztaplowania, łatwości składania i niewielkim wymaganiom konserwacyjnym.

Pojemniki są regenerowane przed ponownym użyciem (dokładne czyszczenie zewnętrzne i wewnętrzne wodą, kwasem lub ługiem, w zależności od poprzedniego składnika). Klient zobowiązany jest do przedłożenia kart charakterystyki substancji, którymi uprzednio napełniono pojemnik. Specjaliści decydują o ponownym wykorzystaniu lub utylizacji. Rebottling to nazwa nadana odnowieniu wewnętrznego plastikowego pęcherza, gdy klatka i paleta są ponownie używane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *