Europaleta: cechy, zalety, wymiary, waga

Categories Logistyka

Europaleta to płaska powierzchnia ładunkowa, wykorzystywana przy transportach drobnicowych. Idea jej powstania to chwila potrzeby, kiedy potrzebna była płaszczyzna na małe pakunki i przesyłki. Trzeba było znormalizować lepsze wykorzystanie powierzchni ładunkowej i dzięki konkretnym wymiarom europalety to się udało.

Podstawowe cechy

Europaleta standardowa wykonana jest z drewna. Konkretny i stały wymiar europalety to: 800x1200x150 mm. Waga palety euro wynosi około 25 kg, natomiast jej udźwig to aż 1000 kg do 1500 kg. Europaleta może nawet unieść około 4000 kg, ale tylko pod warunkiem, gdy z takim ciężarem nie będzie transportowana. Stojąc w magazynie, może być aż tak mocno obciążona. Każda taka paleta wymiary ma swoje konkretne i dlatego poszczególne palety są ze sobą kompatybilne.Dodać jednak trzeba, że w rzeczywistości są 4 rodzaje europalet, wykonane są one z drewna a powstałe różnice wynikają z ich konkretnych rozmiarów. Europaleta wymiary ma standardowe i najczęściej spotykane gdy jest to euro 1, w przypadku euro 2, 3 i 4, wymiary nieznacznie się różnią od siebie.

Właściwości europalety

Europaleta ma wiele zalet. Zastosowanie europalety dało konkretne oszczędności przy realizacji poszczególnych transportów. Dodatkowo trzeba wiedzieć, że waga palety euro oraz konkretny wymiar europalety to standardy, które stanowią ten produkt, towarem markowym. W pełni podlega on ochronie prawnej. Jej konkretne standardy, w naszym kraju, stanowią karty UIC, które są inne dla produkcji takich palet a inne dla ich naprawy. Dodatkowo palety EPAL spełniają wszelkie ustanowione zasady, które określa europejska norma UNE-EN 13698-1.

Zalety europalety

Paleta Euro ma bardzo wiele zalet. Jest platformą, na którą można sporo zapakować. Ochraniając towar specjalnymi odciągami, w typie folii, tworzy się ładunek o prostych parametrach. Dzięki temu z łatwością można zagospodarować całą przestrzeń ładowną danego pojazdu. Idealnie wypełniają palety wnętrza kontenerów morskich, gdzie przestrzeń jest do końca wypełniona i nie ma żadnych wolnych połaci. Dodatkowo takie palety bardzo dobrze i bez problemu transportuje się każdym wózkiem widłowym. Są więc one mobilne, zarówno gdy są puste jak i wtedy gdy są mocno załadowane. Wykorzystanie tego typu palet jest wciąż bardzo popularne prawie w każdym zakątku świata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *