Jak działają przydomowe przepompownie ścieków?

Categories Budowa domu
przepompownie przydomowe (4)

Przydomowa przepompownia ścieków to rozwiązanie dla osób, które nie chcą lub nie mogą skorzystać z miejskiego systemu kanalizacji lub szamba.

Jak działa przydomowa przepompownia ścieków?

Przepompownie przydomowe działają w oparciu o wirnik napędzany silnikiem. Urządzenia tego typu są idealnym rozwiązaniem dla domów, wzniesionych w terenach obfitujących w pagórki. Przepompownei przydomowe pozwalają na przetransportowanie cieczy, czy to wody czy ścieków w terenach, gdzie nie ma możliwości grawitacyjnego przepływu ścieków.

Dajmy na to, jeśli Twój dom stoi w dolinie, a Ty zdecydowałeś się na przydomową oczyszczalnię ścieków, konieczne będzie wykorzystanie przepompowni przydomowej, by odprowadzić wodę.

W przypadku przepompownii przydomowych należy pamiętać o zależności wydajności w stosunku do podnoszenia. Im większe podnoszenie, tym niższa wydajność. Każdą pompę określają dwa parametry, zwane punktem pracy. Jest to wydajność pompy przedstawiania w metrach sześciennych na godzinę lub decymetrach sześciennych na sekundę oraz wysokość podnoszenia podawaną w metrach.

Logicznym jest, im większa wysokość, tym więcej czasu zajmie podniesienie większej ilości wody. Im mniejsza różnica poziomów, tym więcej cieczy można podnieść w krótkim okresie czasu.

Przepompownie przydomowe w pagórkowatych terenach

Jeśli zależy Ci na usprawnieniu pracy, a dysponujesz większą gotówką, zamiast korzystać z jednej pompy, która będzie pracowała na dużych przewyższeniach, wykorzystaj dwie przepompownie, które będą przepompowywały ciecz z punktu a do punktu b, poprzez dodatkowy punkt pomiędzy.

Pamiętaj również o konieczności wykorzystania odpowiedniego filtra powietrza, który będzie oczyszczał odory wydostające się na powierzchnię z przepompowni. Przykre zapachy z przydomowej przepompownii to kwestia zalegania skratek, czyli zamoeczyszczeń wpływających w negatywny sposób na pracę przepompownii.

Są to m.in. rozdrabniane przez pompę lub oddzielne urządzenie resztki ścieków, będące konsekwencją niejednorodnego charakteru ścieków. Skratki mogą także zatrzymywać się na kracie ręcznej. Mimo wszystko przepompownie przydomowe to jedno z lepszych rozwiązań, jakie można wykorzystać w przypadku braku możliwości podłączenia domu do miejskiego systemu odprowadzania ścieków. I znacznie bardziej ekologiczne, niż plastikowe szamba.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *