Domy pasywne – jakie rozwiązania stosuje się w budownictwie pasywnym?

Categories Budowa domu

Projektując dom pasywny, należy uwzględnić zastosowanie nowoczesnych technologii, które dostarczają w pełni ekologicznych rozwiązań oraz bazują na odnawialnych źródłach energii. Obecnie na rynku istnieje wiele ciekawych sposobów na uzyskanie takiego efektu, a poniżej prezentujemy kilka z nich.

Domy pasywne – wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła

Czyli rekuperacja, która polega na odzyskiwaniu ciepła z wentylacji za pomocą specjalnego wymiennika. Tak zaprojektowana wentylacja zapewnia odpowiedni poziom dopływu świeżego powietrza z zewnątrz oraz pozwala na systematyczne usuwanie zużytego powietrza. Ponadto dzięki zastosowaniu nowoczesnej rekuperacji powietrze w domu będzie odpowiednio osuszone, a sprawne działanie wentylacji nie będzie uzależnione od warunków pogodowych.

Domy pasywne – ograniczenie strat ciepła

Dobry Dom pasywny projekt powinien odznaczać się wysoką izolacyjnością użytych materiałów. W tym celu można zastosować na przykład przegrody z niską przenikalnością ciepła, zwiększyć grubość izolacji, zamontować specjalne okna trójszybowe, oraz zamówić ciepłe profile o zwiększonej izolacyjności. Inwestycja w nowoczesne rozwiązania, bazujące na ekologicznych materiałach jest zazwyczaj dosyć droga, jednak w dłuższej perspektywie czasowej na pewno nam się opłaci. Ponieważ długoterminowe użytkowanie domu pasywnego jest zdecydowanie tańsze niż domu tradycyjnego, głównie ze względu na niższe koszty ogrzewania i rozprowadzenia ciepła po pomieszczeniach.

Domy pasywne – pozostałe rozwiązania

Tworząc optymalny dom pasywny projekt, warto zastosować także inne technologie jak na przykład systemy ogrzewania oparte na gruntowych pompach ciepła, kolektory słoneczne, czy również nowoczesne systemy sterowania oświetleniem. Co ważne, tego typu rozwiązania coraz częściej stosuje się także w zwykłym budownictwie, ponieważ są wydajne i pozwalają na oszczędzanie energii. Jednak, aby móc w pełni wykorzystać możliwości nowoczesnych rozwiązań, trzeba postawić na budownictwo pasywne, ponieważ domy pasywne są od początku do końca skonstruowane tak, by efektywnie oszczędzać energię.

Zatem chcąc stworzyć w pełni pasywny dom, warto wiedzieć jakie technologie obecnie stosuje się w tego typu budownictwie, a dobry projekt domu pasywnego powinien bazować przede wszystkim na nowoczesnych i ekologicznych rozwiązaniach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *