Prawdy i mity o węglu

Categories Środowisko

Ogrzewanie węglem było i jest jedną z najbardziej popularnych metod ogrzewania. Jednak w ostatnich latach pojawia się sporo kontrowersji związanych z węglem i jego wpływem na środowisko czy jakość powietrza. Szczególnie uciążliwy smog, pojawiający się w okresie zimowym, głównie w dużych miastach jest realnym problemem do rozwiązania.

Węgiel Poznań ceny i zalety

Węgiel Poznań ma wiele zalet. Przede wszystkim jest produktem stosunkowo tanim oraz ogólnodostępnym. Stosowany w wielu domach od lat, jest bardzo popularny. A instalacje grzewcze, często niezmieniane przez długi czas.

To, że węgiel poznań ceny są niższe niż na przykład gazu czy drewna jest niestety mitem. W celu zapewnienia dobrego ogrzewania oraz w trosce o środowisko, węgiel Poznań używany do palenia powinien być dobrej jakości ze sprawdzonego źródła. Cena takiego węgla może być stosunkowo wysoka, w porównaniu z tańszymi, gorszymi produktami.

Należy pamiętać, że węgla dobrej jakości używa się mniej, więc koszty powinny się wyrównać, niemniej jednak jest to i tak duży wydatek w każdym domowym budżecie.

Węgiel Poznań ceny a zakup pieca

Kolejny mit, który krąży o paleniu węglem, dotyczy częstotliwości dokładania do pieca. Wielu osobom ogrzewanie tym paliwem, kojarzy się z godzinami spędzonymi w kotłowni przy piecu. Do tego dochodzi brud oraz smog.

Obecnie na rynku są jednak dostępne bardzo zaawansowane technologicznie piece, które przy odpowiednich ustawieniach nie wymagają praktycznie większego zaangażowania. Wystarczy dokładać do pieca raz na kilka dni.

O czym pamiętać używając węgla do ogrzewania?

Decydując się na ogrzewanie węglem, należy pamiętać o odpowiednim wyborze pieca. Stare, proste piece węglowe nie spełniają już swojej funkcji i są powodem zanieczyszczenia środowiska.

Nowoczesny piec jest o wiele droższy, więc wymaga odpowiedniego wkładu finansowego. Nie ma gwarancji, że te koszty zwrócą się po zakupie stosunkowo taniego węgla.

Dodatkowo trzeba mieć odpowiednie miejsce do przechowywania węgla podczas sezonu grzewczego. Nie każdy właściciel domu ma taką powierzchnię działki, aby móc swobodnie zmieścić na niej tony węgla.

Ogrzewanie gazowe jest o wiele prostsze i wcale nie dużo droższe. Zwolenników palenia węglem mimo to wciąż nie brakuje, a dyskusje o wyższości jednej metody nad drugą, wciąż trwają.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *