Jeżeli budynek jest tak ustawiony w takiej pozycji względem sieci kanalizacyjnej, że proste, grawitacyjne odprowadzanie ścieków do kolektora jest niemożliwe albo warunki dotyczące gruntu nie dają możliwości na użycie żadnego z proponowanych wariantów oczyszczania i doprowadzania ścieków do kanalizacji, w tym momencie trzeba zastanowić się nad innymi rozwiązaniami.
Dobry pomysł
Najczęściej chodzi w nich o to, by zastosować urządzenia specjalne, które umożliwiają usunięcie ścieków z dowolnego punktu i skierować taki rurociąg na głębokość odpowiednią dla każdych warunków terenowych.
Takie urządzenia to na przykład, występujące w różnych konfiguracjach, przepompownie przydomowe naszych odpływów ściekowych. Wybór urządzeń jest uzależniony od warunków indywidualnych.
Najlepszy sposób na ścieki
Kiedy budynek znajduje się niżej poziomu centralnej sieci kanalizacji należy skorzystać z tych urządzeń, które umożliwiają podniesienie poziomu ścieków na optymalną wysokość.
Najlepszym rozwiązaniem w takim wypadku jest na pewno zebranie ścieków na obszarze naszego domu i poprowadzenie ich przewodem ciśnieniowym możliwym dzięki przepompowni ścieków.
Przepompownię zazwyczaj buduje się poza budynkiem, ale w przypadku kiedy na zewnątrz nie ma już miejsca na instalację takiej przepompowni albo jej wybudowanie jest nazbyt kosztowne, biorąc pod uwagę niekorzystne uwarunkowania ze strony gruntu, wtedy trzeba zastosować udogodnienia przepompowni kompaktowej, którą można zlokalizować w piwnicy.
Problemy z odprowadzaniem
W przypadku gdy problem z przepompownią przydomową jest tylko z jednym z pojedynczych punktów sanitarnych, który położony jest poniżej sieci kanalizacyjnej, wtedy o wiele tańszym, wręcz najtańszym rozwiązaniem będzie zastosowanie specjalnych urządzeń ciśnieniowych, zapewni nam to największy komfort korzystania z sieci.
Żeby wspomniane przepompownie przydomowe pracowały jak w najlepszym porządku, trzeba przeczytać i stosować się do poleceń producenta, które miałyby dotyczyć montażu oraz wykorzystywania, najbardziej dotyczą one instalacji kanalizacyjnej, do której pod żadnym pozorem nie należy wyrzucać gruzu, piasku czy żwiru oraz substancji chemicznych, które mogłyby spowodować wadliwe działanie sieci kanalizacyjnej.
Wspomniane środki chemiczne to na przykład: farby, oleje, rozpuszczalniki czy też takie rzeczy jak materiały włókniste to znaczy szmaty i waty, ponieważ takie substancje mogą spowodować działanie destruktywne na pompy i inne elementy instalacji.