Okno – krótka chrakterystyka

Categories remonty

Podstawowymi elementami z jakich składa się okno to, przede wszystkim rama i uzupełniające ją szklenie, czyli tak zwane skrzydło okienne. Do pozostałych elementów zaliczamy ościeżnicę, która usadowiona jest w murze, a także okucia, dzięki którym możliwe jest zamykanie i otwieranie okna lub blokowanie go w konkretnej pozycji.

RODZAJE OKIEN

Na rynku można spotkać wiele różnego rodzaju okien, do najbardziej popularnych zaliczamy okna jednoramowe, które składają się z ramy i pojedynczych okiennych skrzydeł, dodatkowo skrzydła te wykonane są z trzech sklejonych ze sobą warstw. Taką konstrukcję posiadają nie tylko okna drewniane, ale również okna wykonane z profili PCV i aluminiowych.

Można również wyróżnić okna zespolone, które posiadają podwójne skrzydła zawieszone na tym samym zawiasie w ramie okna. Oprócz standardowych okien, można wyodrębnić jednocześnie okna o specjalnym przeznaczeniu. Do tego rodzaju okien zaliczyć można lukarny, okna połaciowe, nadświetle, okna balkonowe czy wole oko.

NIETYPOWE KSZTAŁTY

Faliste linie czy o geometrycznych kształtach – nietypowe okna, już nikogo nie dziwą. W dzisiejszych czasach okna na zamówienie, mogą zostać wykonane praktycznie w każdym możliwym kształcie. Łukowate, okrągłe czy trapezowate, takimi oknami interesuje się coraz więcej inwestorów, którzy marzą o czymś nowoczesnym i ekstrawaganckim.

Dzięki współczesnej technologii, produkcja okien ma dużą dowolność, jeżeli chodzi o ich kształt czy kolor. Zazwyczaj są to specjalne okna na zamówienie. Mogą to być różnego rodzaju okna okrągłe czy trójkątne, a nawet łączone. Warto także zaznaczyć, że do nietypowych kształtów, zalicza się również okna o bardzo dużych wymiarach.

MATERIAŁ OKIEN

Do najbardziej popularnych zalicza się okna wykonane z plastiku, które są najtańsze, ale również bardzo solidne. Nie wymagające zbyt wysokiej pielęgnacji, dostępne w różnych kolorach. Na okna PCV bardzo często nakładana jest okleina imitująca drewno. Ciekawym rozwiązaniem są także okna PCV – aluminium. Na plastikowe okno, zostaje nałożona aluminiowa nakładka, która nadaje ramie modernistycznego wyglądu.

Bardzo modnym materiałem, z którego wytwarzane są okna jest także drewno. Okna na zamówienie z drewna są solidne i gustowne. Jednak wymagają one czyszczenia i konserwacji. Okna z drewna to ponadczasowa elegancja. Idealnym połączeniem są dwa materiały, drewno i aluminium. Nakładka wykonana z aluminium sprawia, że okna są znacznie bardziej odporne na destrukcyjne działania takich zjawisk atmosferycznych jak deszcz, śnieg czy grad.

Artykuł przygotowany w oparciu o materiały dostarczone przez firmę Internorm – okna na zamówienie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *