Na co zwrócić uwagę podczas wyboru klamek okiennych?

Categories Okna i drzwi

Klamki do okna stanowią podstawowe wyposażenie konstrukcji. Zdarza się jednak tak, że element kompletnie nie pasuje do posiadanej wizji. Właśnie dlatego sporo osób decyduje się na jego wymianę. Podczas podejmowania decyzji zakupowej należy przeanalizować wiele różnych czynników, które opisano poniżej.

Materiał

Klamki do okna plastikowe uchodzą za uniwersalne. Wyróżniają się one optymalną trwałością oraz odpornością na działanie czynników otoczenia. Świetnie sprawdzają się w intensywnie użytkowanych pomieszczeniach, gdyż nie wymagają specjalistycznej konserwacji. Są proste i szybkie w montażu, co również stanowi zaletę. Bez zbędnego wysiłku można utrzymać je w czystości. Klamki okienne z tworzywa sztucznego najlepiej pasują do nowoczesnych wnętrz. Ich design nie każdemu przypadnie do gustu.

Klamki do okna metalowe polecane są do aranżacji industrialnych i modernistycznych. Są to elementy kompleksowo zabezpieczane przez wilgocią, więc nie trzeba obawiać się rdzy. Alternatywą są modele aluminiowe, które są lżejsze, ale równie trwałe. Innym rozwiązaniem są klamki do okna metalowo-plastikowe. Nie bez powodu uchodzą one za wyjątkowo żywotne. Mogą pozostać w nienaruszonym stanie przez długi czas.

Budowa

Klamki do okna klasyczne są ponadczasowe, dzięki czemu pasują do każdej aranżacji. Występują w wersji jednoramiennej oraz dwuramiennej. Pierwsza opcja jest wybierana o wiele częściej. To tradycyjne uchwyty gwarantujące oczekiwany poziom wygody i swobody użytkowania. Klamki okienne dwuramienne nie są spotykane zbyt często w domach i mieszkaniach prywatnych, jednak warto wziąć je pod uwagę. Mogą prezentować się niezwykle ciekawie!

Klamki do okna mogą zostać wyprofilowane w taki sposób, by pełnić rolę praktycznej dekoracji. Takie wyposażenie zachwyca już na pierwszy rzut oka, więc ciężko przejść obok obojętnie. Jest to prawdziwy strzał w dziesiątkę w przypadku, gdy wnęka okienna jest odsłonięta.

Funkcjonalność

Klamki okienne służą przede wszystkim do uchylania, otwierania oraz zamykania skrzydła. Można spotkać się z elementami o wyższej funkcjonalności. Przykładem są klamki do okna na przycisk, które wyśmienicie sprawdzają się w pomieszczeniach zamieszkiwanych przez dzieci. Są one obsługiwane zupełnie tak, jak klasyczne elementy, jednak konieczne jest naciśnięcie przycisku.

Klamki do okna na kluczyk blokują dostęp nieupoważnionych osób. Warto zaznaczyć, że takie elementy skutecznie chronią dzieci, które mają nieograniczoną ilość pomysłów. Bywa tak, że modele na przycisk dość szybko zostają „rozpracowane”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *