Pomimo, że w internecie aż roi się od metod pozwalających na zamaskowanie rur pionowych czy też poziomych biegnących po ścianach mieszkania, dobrze jest pamiętać, że nie wszystkie z nich są godne zaufania. Szczególną ostrożność należy zachować podczas planowania maskowania rur gazowych, które ze względu na swoją specyfikę wymagają innego traktowania.
Czy można maskować rury gazowe?
Odpowiedź na to pytanie brzmi: tak, ale przy zachowaniu zasad dotyczących szczelności instalacji. Do wykonania kartonowo gipsowej zabudowy rur gazowych niezbędne będą specjalne kratki wentylacyjne, ułatwiające cyrkulację powietrza. Zachowanie odpowiednich punktów rewizyjnych, w postaci otworów zabezpieczonych kratkami, pozwoli na pozytywne przejście przez urzędową kontrolę szczelności instalacji gazowej. Poza kwestiami formalnymi w grę wchodzi tu, po prostu, bezpieczeństwo mieszkańców domu.
Rury gazowe, poziome, umiejscowione pod sufitem
Rury znajdujące się w opisanej konfiguracji można z powodzeniem zamaskować poprzez umieszczenie tuż pod nimi wiszących szafek. Rozwiązanie to znajdzie zastosowanie w przypadku szafek kuchennych czy też łazienkowych. Innym sposobem jest montaż sufitu podwieszanego w stosownej odległości od rur biegnących przy suficie pomieszczenia. Jak podpowiada doświadczenie wielu wykonujących remonty przedsiębiorców, o wiele większym problemem jest Maskowanie rur pionowych.
Jakich materiałów można używać podczas zabudowy rur gazowych?
Podjąwszy decyzję o zabudowie rury gazowej należy wziąć pod uwagę obowiązujące prawodawstwo. Przepisy mówią o zabudowie przy użyciu nieuszczelnionych ekranów i łatwo usuwalnej masy tynkarskiej. Jak taki zapis jest interpretowany w praktyce? Gro projektantów, starających się rozwiązać problem maskowania rur pionowych uważa, że za nieuszczelnione ekrany mogą być uznawane, wyposażone w punkty rewizyjne, płyty kartonowo gipsowe. Co do możliwości użycia konkretnego tynku – tu eksperci proponują wybór cienkowarstwowego tynku akrylowego, pozwalającego na łatwy i szybki demontaż.