Czym różnią się między sobą poszczególne modele pilarek taśmowych?

Categories Maszyny

Piły taśmowe mogą być wykorzystywane do obróbki drewna, metali i tworzyw sztucznych. Sprawdzają się zarówno w profesjonalnych, jak i przydomowych, hobbystycznych warsztatach. Przy wyborze konkretnego modelu warto zwrócić uwagę na kilka parametrów, które zagwarantują wygodę w trakcie pracy i estetyczne wykończenie przygotowywanych produktów.

Na co zwrócić uwagę kupując pilarkę taśmową?

Pilarka taśmowa do metalu i drewna w wielu warsztatach jest podstawowym urządzeniem, z którego korzysta się wielokrotnie każdego dnia. Z tego względu warto przyjrzeć się dostępnym modelom i wybrać odpowiedni do swoich potrzeb.

Pilarki różnią się pomiędzy sobą oczywiście ceną oraz wielkością, natomiast podczas zakupu warto zwrócić uwagę przede wszystkim na rodzaj wykorzystywanego napędu, materiał wykonania, a także maksymalną szerokość, którą może mieć cięty przedmiot.

Rodzaje napędów stosowane w pilarkach taśmowych

W pilarkach taśmowych stosuje się napęd mechaniczny. Pierwsze pilarki taśmowe były napędzane silnikami wodnymi i parowymi, natomiast obecnie najczęściej wykorzystuje się silniki spalinowe oraz elektryczne.

W zależności od konkretnego modelu moc zastosowanego silnika może być bardzo różna, należy ją zawsze dopasować do obrabianych materiałów. Pilarka taśmowa do metalu i tworzyw sztucznych powinna posiadać zdecydowanie większą moc niż piła, która będzie wykorzystywana głównie do pracy przy drewnie.

Materiał wykonania poszczególnych elementów pił taśmowych

Do wykonania zarówno korpusu, jak i zębów piły wykorzystuje się różnego rodzaju materiały. O ile w przypadku urządzeń przeznaczonych głównie do obróbki stosunkowo miękkich elementów, nie ma to dużego znaczenia, o tyle pilarka taśmowa do metalu powinna być wykonana z bardzo wytrzymałych materiałów.

Piły przeznaczone do obróbki metalu i tworzyw sztucznych zazwyczaj posiadają zęby wykonane ze stali węglowej, bimetalowej lub też z węglików spiekanych. Zapewnia to komfort w trakcie pracy, a także odporność na uszkodzenia.

Korpus pilarki również musi być wykonany z trwałego tworzywa, aby zapewniać bezpieczeństwo i stabilność urządzenia. Z tego względu do jego produkcji zazwyczaj wykorzystuje się stal sprężynową lub szybkoschnącą.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy TOP Poręba.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *