Czy warto kupić silikon dwuskładnikowy?

Categories materiały budowlane

Wielu osobom klej dwuskładnikowy wydaje się bardzo trudny w zastosowaniu, ponieważ złożony jest z dwóch różniących się od siebie składników, które należy ze sobą odpowiednio połączyć zachowując odpowiednie proporcje.

Klej dwuskładnikowy – czym jest?

Każdy silikon dwuskładnikowy posiada charakterystyczną formę. Są to przede wszystkim dwa osobno spakowane składniki. Trzeba je odpowiednio wymieszać ze sobą przed ich zastosowaniem. Warto podkreślić, że w jednej tubce znajdziemy podstawę kleju, a w drugiej utwardzacz. W ten sposób po wymieszaniu klej powinien być bardzo trwały oraz mocny.

Niezwykłą zaletą kleju dwuskładnikowego jest właśnie trwałość. Jednakże taki silikon posiada również wady – szybko zasycha. Wiele osób odbierze to jako zaletę, bowiem im krótszy czas wiązania tym lepiej, jednakże jest to minus, ponieważ po utwardzeniu nic już nie można zrobić. Wszelkie poprawki nie będą już możliwe.

Klej dwuskładnikowy a jednoskładnikowy

Należy pamiętać, że kleje jednoskładnikowe pojawiły się w ofertach sklepowych dość niedawno. Powszechnie wydawało się, że będą wypierać dwuskładnikowe produkty, ponieważ ich wygoda jest o wiele lepsza. Jednakże okazało się inaczej.

Silikony jednoskładnikowe nie nadają się do zastosowania po utwardzenia, a stosunkowo szybko twardnieją, jeśli otworzy się pojemnik. Z tego powodu przeważnie nie nadają się do ponownego użycia. Warto podkreślić, że silikon dwuskładnikowy nie wysycha w pojemnikach o ile nie zostanie wymieszany. Do wszelkiego sklejenia drobiazgów możemy przygotować małą porcję, a reszta silikonu powinna zostać na dłuższy czas.

Jakie są rodzaje klejów dwuskładnikowych

Trzeba zwrócić uwagę na fakt, że silikony dwuskładnikowe przeważnie różnią się między sobą pod względem chemicznym. W ich bazie znajdziemy inny składnik. Na rynku dominują głównie kleje epoksydowe. Posiadają one bardzo szeroki zakres zastosowania. Wiele osób uważa, że są to kleje uniwersalne, które świetnie sprawdzą się zarówno do drewna, jak i do tworzyw sztucznych lub ceramiki.

Oprócz tego jest to świetny materiał do uszczelniania mniejszych rys oraz klejenia większych rzeczy. Warto pamiętać, że kleje epoksydowe pozwolą uzyskać trwałą oraz stosunkowo elastyczną spoinę.

Silikon dwuskładnikowy dostępny jest w ofercie Elektronika.mcc.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *