Zawiesia łańcuchowe są wykorzystywane przede wszystkim do przenoszenia ekstremalnie ciężkich ładunków. Znakomite parametry użytkowe sprawiają, że są one często wykorzystywane w branży transportowej, czy też logistycznej, ale nie tylko. Oczywiście występują one w wielu różnych wariantach, a prawidłowy dobór to absolutna podstawa. Jest to zadanie trudniejsze, niż mogłoby się wydawać. Poniżej umieszczono kilka przydatnych wskazówek.
Rodzaj zawiesi
Pierwszym parametrem, na jaki należy zwrócić uwagę, jest rodzaj zawiesi łańcuchowej. Nie można jednoznacznie powiedzieć, który wariant sprawdzi się najlepiej, gdyż wszystko zależy od przeznaczenia oraz miejsca zastosowania. Pierwszym krokiem jest więc określenie wagi oraz gabarytów przenoszonych ładunków.
Ze względu na liczbę cięgien wyróżnia się zawiesia łańcuchowe: 1-cięgnowe, 2-cięgnowe, 3-cięgnowe oraz 4-cięgnowe. Na uwagę zasługuje fakt, że zawiesie 4-cięgnowe jest połączeniem dwóch zawiesi 2-cięgniowych, które łączy wspólne ogniowo. Zwykle sprawdza się zasada, że im większa liczba cięgien, tym wyższy udźwig.
Maksymalne obciążenie
Niewątpliwą zaletą zwiesi łańcuchowej jest wysoka odporność na obciążenia. Pod tym względem sprawdzają się o wiele lepiej, niż konkurencyjne produkty np. linowe. Przed wyborem odpowiedniego wariantu należy więc dokładnie przeanalizować specyfikację techniczną.
Standardowe zawiesia łańcuchowe sprawdzą się podczas przenoszenia ładunku o masie około 10 ton. W niektórych przypadkach obciążenie może być nawet trzy raz większe (najczęściej dotyczy to modeli 4-cięgnowych).
Klasa stali
Atutem stalowych zawiesi łańcuchowych jest nieprzeciętna żywotność. Przez długi czas zachowują one swoją pierwotną formę, co sprawia, że inwestycja się opłaca. Należy jednak wiedzieć, że wyróżnia się kilka klas stali, a każda z nich posiada zupełnie inne właściwości.
Trzeba mieć świadomość, że tylko niektóre zawiesia łańcuchowe mogą pracować w środowisku kwaśnym. Zazwyczaj konieczne jest jednak obniżenie parametru DOR o 50%. Wiadomym jest, że im lepsze właściwości produktu, tym wyższa cena zakupu. Wiele z nich (np. wykonana ze stali klasy 4 oraz 10) produkuje się na indywidualne zlecenie, ponieważ nie są powszechnie dostępne.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Cecho.