Paletyzacja kartonów to proces powszechnie spotykany w przedsiębiorstwach przemysłowych, produkcyjnych, czy też transportowych. W dzisiejszych czasach dąży się do ograniczenia prac wykonywanych bezpośrednio przez człowieka. Zautomatyzowany robot wymaga jedynie zaprogramowania oraz kontroli – układanie towarów na paletach odbywa się więc sprawnie, a jednocześnie precyzyjnie.
Zasięg pracy
Paletyzacja kartonów wymaga zakupu robota, który będzie w stu procentach dopasowany do indywidualnych potrzeb przedsiębiorstwa. Nie istnieje maszyna, która równie dobrze sprawdzi się w każdym przypadku. Właśnie dlatego opisywane urządzenie powinno zostać zaprojektowane od podstaw.
Bardzo ważnym elementem jest ramie robota. Trzeba podkreślić, że to właśnie ono decyduje o zasięgu pracy. Standardowe maszyny do paletyzacji kartonów posiadają zasięg około 2,5-3 m, co jest zupełnie wystarczające. Wiadomym jednak jest to, że stanowisko robocze wymaga większej przestrzeni. Należy to uwzględnić podczas jego planowania – priorytetem jest osiągnięcie wysokiego poziomu ergonomii.
Udźwig oraz masa własna
Paletyzacja kartonów będzie przebiegać w pełni bezpiecznie tyko wtedy, gdy parametry robota będą dopasowane do rodzaju przenoszonych towarów. Właśnie dlatego dużą role odgrywa udźwig chwytaka. Nie należy przekraczać wskazanej wartości, ponieważ grozi to przedwczesnemu uszkodzeniu.
Spore znaczenie ma również masa własna robota paletyzującego kartony. Obecnie dąży się do jej zminimalizowania, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej wartości udźwigu.
Cykl pracy
Podczas projektowania robota do paletyzacji kartonów konieczne jest uwzględnienie również cyklu pracy. Powinien być on relatywnie krótki, co jest równoznaczne z wysoką powtarzalnością. Dobór parametrów maszyny to zadanie dla doświadczonego eksperta, który posiada specjalistyczną wiedzę. Konieczne jest także uwzględnienie specyfiki działalności.
Prawdą jest, że urządzenie do paletyzacji kartonów umożliwia zaoszczędzenie sporej ilości czasu. Jego obsługa nie jest zbyt skomplikowana, czy też wymagająca. Trzeba zaznaczyć, że towary nie muszą być składowane na paletach w sposób przypadkowy. Ponadto paleta może zostać od razu przygotowana do transportu np. poprzez nałożenie folii ochronnej.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Trinitec.