Palety z tworzywa sztucznego – czym są i jak się je wykorzystuje

Categories Logistyka

Paleta z tworzywa sztucznego to następstwo swojego drewnianego odpowiednika. Palety wykonane ze sztucznego materiały wykazują się dużo większą wytrzymałością i są bardziej wszechstronne. Sprawdź, do czego wykorzystuje się palety z tworzywa sztucznego i jakie są ich rodzaje.

Jakie są zalety palet z tworzywa sztucznego?

Niewątpliwą zaletą palet ze sztucznego tworzywa jest ich waga. Oczywiście waga tego typu nośników uzależniona jest od tego, jakie jest ich docelowe przeznaczenie, ale z reguły palety z tworzywa sztucznego są dużo lżejsze niż ich drewniane odpowiedniki.

Konstrukcja palet z tworzywa sztucznego pozwala na ich wzajemne wsuwanie, dlatego zajmują one zdecydowanie mniej miejsca. Są one bezpieczne, ponieważ nie mają ostrych krawędzi ani drzazg. Oprócz tego tworzywo sztuczne jest dużo łatwiejsze w utrzymaniu. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza w transporcie żywności.

Do czego wykorzystuje się palety z tworzywa sztucznego?

Paleta z tworzywa sztucznego to główny nośnik logistyczny w łańcuchu dostaw. Pozwalają one na skuteczną dystrybucję ładunków z naprawdę dużym obciążeniem. Występujące w standardowych rozmiarach palety zwykle wykorzystywane są w transporcie drogowym, choć nie jest to regułą.

Towary, które przewożone są w specjalnych kontenerach wymagają nośnika o niestandardowych wymiarach. Producent europalet oferuje możliwość zakupu palet, których wymiary są zgodne z wymiarami kontenera transportowego.

Producent europalet – jakie rodzaje palet oferuje

Z reguły każdy producent europalet oferuje palety w standardowych czterech rozmiarach. Zróżnicowanie wielkościowe poszczególnych palet spowodowane jest tym, że procesy transportowe ulegają licznym modyfikacjom na niemalże każdym etapie dostawy.

Rozmiar to nie jedyne kryterium, które jest brane pod uwagę podczas kupna palet do transportu. Inną ważną kwestią jest jej konstrukcja i docelowe przeznaczenie. Palety przemysłowe, które mają za zadanie przenoszenie ładunków o dużym obciążeniu, są z reguły wyposażone w dodatkowe zabezpieczenie w postaci prętów zbrojeniowych. Zupełnie inna jest jednak konstrukcja palet, których przeznaczeniem jest składowanie towarów w magazynach lub takich, które są formowane metodą wtryskową.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *