Dlaczego szlabany są popularne?

Categories Budowa domu

Szlabany parkingowe są to niezwykle proste i popularne konstrukcje składają się z kilku podstawowych elementów, a zabezpieczają niejednokrotnie duże tereny. Dlaczego szlabany są popularne?

Słupek i ramię szlabanu

Słupek szlabanu to główna, pionowa część konstrukcji, zazwyczaj wykonana z metalu. Słupki mogą być w różnych rozmiarach, które są zależnie od konkretnego modelu szlabanu. Słupek jest odpowiedzialny za podtrzymywanie ramienia oraz mechanizmu wraz z napędem unoszenia i opuszczania. Ramię szlabanu z kolei to poziome uzupełnienie konstrukcji, które jest unoszone i opuszczane w celu umożliwienia lub zablokowania przejazdu samochodom. Ramię może być wykonane z metalu lub innego wytrzymałego materiału, a jego długość może się różnić w zależności od szerokości wjazdu, który jest zabezpieczony.

Mechanizm unoszenia i opuszczania ramienia

Napęd, który umożliwia unoszenie i opuszczanie ramienia szlabanu jest dość złożony i może być napędzany prądem lub hydraulicznie bądź pneumatycznie. Mechanizm, uzbrojony jest w czujki, które odbierają sygnały z kart zbliżeniowych, telefonów, pilotów zdalnego sterowania, z biletomatu lub systemu rozpoznawania tablic rejestracyjnych, a nawet twarzy czy głosu. Kontroler szlabanu może być zaprogramowany w celu wykonania funkcji, takich jak otwieranie i zamykanie szlabanu w odpowiednich momentach bądź o wyznaczonych, zakodowanych godzinach, ale także może rejestrować dane użytkowników i być zintegrowany z systemem płatności.

Dlaczego szlabany są tak popularne?

Szlabany parkingowe są popularne ze względu na lekkość ich konstrukcji, która decyduje o uniwersalności zastosowań. Lekkie, sztywne ramiona szlabanu sprawiają, że czas jego reakcji jest bardzo krótki. Najszybciej działające urządzenia osiągają czas do 0,5 sekundy na podniesienie bądź opuszczenie. Zdarza się, że pomimo odpornej obudowy niektóre elementy takie jak ramiona lub podpora ulegają relatywne często zniszczeniom, na skutek kolizji, czy co najgorsze – aktów wandalizmu. Dlatego zanim zainstalujemy szlaban sprawdźmy czy producent w swojej ofercie posiada także części zamienne i elementy do urządzeń oraz dodatkowe wyposażenie kompatybilne z zaporą. Mowa tu o czujkach i detektorach do wykrywania przeszkód, czujnikach zmierzchu ,które automatycznie włączają ledową taśmę na ramieniu i lampy ostrzegawcze.

Więcej informacji znajdziesz na stronie szlabany parkingowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *