Coraz częściej widuje się je w lokalach biurowych, punktach usługowych i galeriach handlowych. Trafiają też do domów i mieszkań, dlatego można powiedzieć, że są przykładem oświetlenia wyjątkowo uniwersalnego. Panelowi sufitowemu LED nie można odmówić pewnych świetnych właściwości. Co zatem oferuje on swoim użytkownikom?
Doskonała wytrzymałość
Niejeden panel sufitowy LED rzeczywiście może pochwalić się super trwałością, ale – co trzeba zaznaczyć – nie każdy pod tym względem zadziała tak samo dobrze. Trwałość zwykle zależy tutaj od typu materiału użytego w produkcji. Chodzi tu o materiał, który ma odpowiadać za rozpraszanie światła.
W najdroższych i zarazem najlepszych panelach stosuje się polimetakrylan metylu (szkło akrylowe). Te tańsze zawierają natomiast polistyren, który niestety może żółknąć.
Szeroka gama zastosowań
Zanim panele LED trafił do zwykłych domostw i zaczęły być wykorzystywane przez zwykłych ludzi, stosowano je głównie w przestrzeniach biurowych. Nie robiono tego jednak z uwagi na ich wygląd, a na pewno nie wyłącznie z tego powodu. Za sprawą paneli LED można bowiem uzyskać lepsze i ukierunkowane oświetlenie przestrzeni roboczej, co z kolei przekłada się na wydajniejszą pracę w biurze.
Na to właśnie pozwala współczynnik olśnienia (UGR), który pokazuje, jaką moc i rozproszenie będzie mieć światło wysyłane przez konkretny Panel sufitowy led. W biurach najlepiej sprawdzi się współczynnik wynoszący mniej niż 20. Ten wyższy może wręcz utrudniać pracę.
Inwestycja na lata
W przeciwieństwie do zupełnie tradycyjnych opraw większość tych ledowych może być z powodzeniem używana dosłownie przez lata. Pod tym względem oprawy LED dosłownie nie mają sobie równych. Wystarczy spojrzeć na to, w jakim czasie przepala się tradycyjna żarówka, a ile czasu zajmuje to samo żarówce ledowej. Różnica widoczna jest gołym okiem.
Z jednej więc strony na zakup panelu sufitowego LED trzeba przeznaczyć więcej pieniędzy, ale z drugiej – są to pieniądze zainwestowane w coś niemalże niezniszczalnego, a na pewno super wydajnego.