Czyszczenie cegły klinkierowej powinno odbywać się regularnie. Tylko wtedy powierzchnia będzie prezentowała się estetyczne i elegancko. Nawet najbardziej zaniedbaną powierzchnię można przywrócić do pierwotnej formy, jednak wymaga to sporego nakładu pracy. Właśnie dlatego wiele osób decyduje się skorzystać z usług profesjonalistów. Samodzielne próby renowacji i konserwacji nie zawsze przynoszą oczekiwane rezultaty.
Wstępne oczyszczenie powierzchni
Bywa tak, że czyszczenie cegły wymaga usunięcia tynku, który został na nią położony. Wszystko zależy więc od indywidualnego przypadku. Istotne jest jednak to, aby nie skuwać tynku zbyt agresywnie. Najbezpieczniej zastosować młotek o niewielkim rozmiarze. Zbyt gwałtowne ruchy mogą doprowadzić do uszkodzenia cegieł, które znajdują się pod spodem.
Stary tynk często odchodzi całymi płatami, co stanowi spore udogodnienie. Zamiast rozbijać go na mniejsze kawałki możemy podważyć eliminowaną warstwę dłutem. Dzięki temu można zaoszczędzić sporą ilość czasu. Usuwanie tynku to zajęcie dość mozolne, jednak należy wykazać się cierpliwością oraz dokładnością. Priorytetem jest pozbycie się nawet najmniejszych pozostałości.
Precyzyjne mycie cegieł
Czyszczenie cegły może odbywać się przy zastosowaniu myjki ciśnieniowej. Ważne jest, aby urządzenie posiadało optymalną moc. Zbyt słaby model nie poradzi sobie z zanieczyszczeniami, które gromadziły się na przestrzeni wielu lat. Należy uważać na spoiwo, które narażone jest na przypadkowe uszkodzenie. Kolejnym krokiem jest szorowanie powierzchni – można wykorzystać do tego szczotkę drucianą lub ryżową.
Wykorzystywane narzędzia nie powinny zostawiać wyraźnych śladów na powierzchni. Podczas szlifowania świetnie sprawdza się polerska mata druciana. Nie należy zapominać o akcesoriach zabezpieczających oczy, czy też drogi oddechowe. Nowoczesne firmy oferujące fachowe czyszczenie cegieł coraz częściej stawiają na piaskowanie. Jest to metoda mało inwazyjna, a jednocześnie skuteczna.
Aplikacja preparatów impregnujących
Na zakończenie możemy nałożyć na powierzchnię preparat impregnujący. Sporym atutem jest fakt, że w sprzedaży znajduje się wiele środków, które są dedykowane cegłom. Zmniejszają one podatność na negatywne oddziaływanie czynników zewnętrznych, czyli m.in. wilgoci oraz promieniowania UV. Powierzchnia przez długi czas będzie prezentować się nienagannie.
Z impregnatu nie warto rezygnować nawet wtedy, gdy zdecydowaliśmy się na pokrycie cegieł tynkiem. W takiej sytuacji omawiany produkt powinien być jednocześnie podkładem.