W konstrukcji maszyn i urządzeń do zabezpieczania elementów skrętnych u uszczelnień stosuje się klej anaerobowy. Szybki montaż wpływa na efekty ekonomiczne przedsięwzięcia, co daje pewność dostatecznego zwrotu inwestycji w produkcję.
Jak działa klej anaerobowy?
Chemia kleju wykorzystuje warunki, jakie występują w połączeniach, gdzie dostęp tlenu jest ograniczony. Klej anaerobowy ma ciekłą konsystencję i może z łatwością penetrować wszystkie, nawet bardzo niedostępne zakamarki połączeń. Dlatego równie skutecznie działa w miejscach już istniejących połączeń np. gwintowanych. Klej przechodzi ze stanu ciekłego w stały, a katalizatorem jest metal. Po wczesnym związaniu klej wykazuje dużą siłę wiązania i tworzy połączenie, którego zerwanie wymaga zastosowania dość dużej siły.
Kleje mają wysoka tolerancja na warunki zewnętrzne w szczególności na temperaturę. Mogą być stosowane w przedziale temperaturowym od -50 do +150 stopni Celsjusza.
Okoliczności stosowania klejów beztlenowych
Klejów anaerobowych używa się do połączeń elementów metalowych w połączeniach gwintowanych lub szczelnych przy suwliwym spasowaniu części aparatury. Można też stosować je w połączeniach:
– metal-plastik
– metal-szkło
– metal-guma.
Kleje wiążące bez dostępu powietrza mają szerokie zastosowanie w procesie serwisowania i napraw gwarancyjnych. Pozwalają na szybki demontaż zestalonych elementów. W sytuacji nagłych awarii są niezastąpionym elementem mocującym i wstępnie ustalającym w procesie naprawy.
Mają możliwość wypełniania znacznych przestrzeni pomiędzy łączonymi elementami. Można go stosować do gwintów trapezowych, które mają znaczne luzy pomiędzy skręcanymi elementami.
Sposób nakładania kleju anaerobowego
Ważne jest jak zawsze przygotowanie powierzchni łączonych. Żeby klej anaerobowy zadziałał skutecznie, należy powierzchnie łączone oczyścić z luźnych elementów i odtłuścić polecanym rozpuszczalnikiem, który nie wpłynie na spoistość powierzchni.
Preparat jest płynny. Wystarczy nałożyć go na jedną z klejonych powierzchni. W połączeniach gwintowanych ruch obrotowy nakrętki sprzyja rozprowadzeniu kleju we wszystkie miejsca klejonego obszaru. Przy elementach łączonych suwliwie zestawia się części montowany elementów ruchem obrotowym do położenia docelowego. W elementach, gdzie rotacja nie jest możliwa, należy klej nałożyć tak, by po wykonaniu slajdu pokrył całą powierzchnię styku.