Jak pewnie wiesz, działki komercyjne to takie działki, które mają zarabiać. Chodzi o to, że nieruchomość ma być wykorzystywana do celów zarobkowych. Co kryje się pod tym mglistym określeniem? Co ono oznacza? Jak można wykorzystać działki komercyjne?
Zakład produkcyjny
Działki komercyjne na Śląsku i w innych rejonach kraju można przeznaczyć pod budowę zakładu produkcyjnego. Branża i dziedzina mogą być całkowicie dowolne. Ważne, by produkcja przynosiła dochody właścicielowi nieruchomości.
Szukając dobrego miejsca na zakład produkcyjny dobrze jest szukać miejsc, w których mieszka sporo osób. Im ich w okolicy jest więcej, tym większa szansa na znalezienie pracowników. To bardzo ważne, zwłaszcza gdy zakład ma działać w branży, której pracownicy nie potrzebują bardzo zaawansowanej i specjalistycznej wiedzy.
Usługi i handel
Typowym wykorzystaniem działek komercyjnych jest przeznaczenie ich na handel lub usługi, czyli po prostu sklepy i zakłady usługowe. To bardzo popularne rozwiązanie. Na jednej działce komercyjnej można nawet prowadzić kilka różnych działalności. Nic przecież nie stoi na przeszkodzie, by działka była wykorzystana w pełni.
Ważne jest też by pamiętać o lokalizacji nieruchomości. Działki komercyjne na Śląsku są usytuowane w różnych miejscach. Te przeznaczone na handel i usługi powinny być usytuowane w lokalizacjach i największym natężeniu ruchu.
Pamiętajmy, że łatwy dojazd i miejsca parkingowe są zaletami w oczach potencjalnych klientów, którzy przecież muszą jakoś dostać się do lokalu. Warto o tym pamiętać wybierając najlepsze miejsce dla prowadzenia działalności gospodarczej.
Na wynajem
Najprostszym jednak zastosowaniem dla działek komercyjnych jest ich dzierżawa lub wynajem stojących na nich nieruchomości. Dzięki temu przynoszą one zyski właścicielowi, ale nie wymagają z jego strony tak wielkiej pracy, jak w przypadku prowadzenia typowej działalności.
Co ważne, wynajmować można także mieszkania lub pokoje. Działka jest komercyjną, gdy przynosi dochody. To prosta definicja. Warto wiedzieć, że z perspektywy jej właściciela jest też komercyjną w momencie, gdy jest sprzedawana. Po podpisaniu umowy zmienia się status działki, a ona sama przestaje przynosić dochód.
Działka lub stojące na niej nieruchomości mogą być wynajmowane jako lokale mieszkaniowe do wynajęcia na dłuższy lub krótszy czas. Jednak, gdy lokator mieszkania wykupi je na własność, to lokal przestaje być komercyjny. Działki te mogą też służyć prowadzeniu w nich sprzedaży towarów lub usług lub produkcji.