Japońska jakość jest przysłowiowa. Nic dziwnego, ponieważ od wieków naród ten bardzo poważnie podchodzi do wszelkich czynności. W zakładach pracy pomaga im w tym andon, który coraz częściej stosowany jest też w firmach na całym świecie.
Na początku były sznurki
Japońskie samochody marki Toyota przez wielu specjalistów uważane są za najbardziej niezawodne. Dzieje się tak, ponieważ zarówno kadra, jak i pracownicy szeregowi bardzo dbają o jak najlepsze wykonywanie każdego detalu. Pomaga im w tym wymyślony właśnie przez firmę Toyota system andon.Japońskie słowo andon to nic innego, jak sygnalizator. Ideą systemu andon była bowiem sygnalizacja usterki produkcyjnej.
Należało ją zauważyć nie tylko jak najszybciej, ale też najbliżej miejsca powstania. Ówcześni zarządzający wymyślili system, który polegał na tym, że nad każdym stanowiskiem pracy, czy to na taśmie produkcyjnej, czy też nie, znajdował się sznurek, który był połączony ze specjalną tablicą. Gdy pojawił się błąd w produkcji, pracownik pociągał za sznur i na tablicy zaświecało się odpowiednie światło. Nadzorujący proces produkcji wiedział gdzie i kiedy wystąpił błąd, więc mógł jak najszybciej zatrzymać produkcję i usunąć awarię.Obecnie system andon to bardzo nowoczesne rozwiązania, wspomagane komputerowo. Dostosowywane są do specyfiki firmy i pomagają nie tylko przy awariach.
Czy warto stosować?
Obecnie stosowane systemy andon to nie tylko wykrywanie usterek podczas produkcji.To także wizualizacja produkcji, specjalna aplikacja umożliwiająca ustawianie czasów zmian i innych parametrów oraz serwer danych, który archiwizuje dane o produkcji.Wizualizacja danych pozwala na szybkie zorientowanie się w procesie produkcji, a także wykrycie usterek czy błędów. Obecnie wykorzystywane są zwykle monitory, które wyświetlają niezbędne dane.Specjalna aplikacja pozwala na elastyczne dostosowywanie czasu pracy, w tym ustawianie przerw czy taktów w zależności od aktualnej sytuacji. Bardzo ważna jest archiwizacja danych, która daje możliwość analizy produkcji, w tym czasów wykorzystania poszczególnych maszyn, ich efektywności i wiele innych. Oczywiście niebagatelne znaczenie ma także podstawowa funkcja, czyli jak najszybsze wykrywanie usterek i błędów w produkcji. Pozwala to na zmniejszenie kosztów, bowiem materiały są wtedy wykorzystywane o wiele efektywniej.
Jak widać, warto stosować system andon, ponieważ daje on wiele korzyści firmie.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Signalo