Zapewne zdarzyło się nam słyszeć pojęcie kompensacja mocy biernej. Wydaje się dość trudne i niezrozumiałe, jednak to tylko pozory. Czym tak naprawdę jest to zjawisko i co to jest wspomniana moc bierna?
Moc bierna
Na początku warto zacząć od wyjaśnienia tego, czym tak właściwie jest moc bierna. Otóż każdy obwód prądu posiada trzy rodzaje mocy. Jest to: moc czynna, moc bierna oraz moc pozorna. Skupmy się jednak na środkowym rodzaju mocy. Jej miejsce jest między źródłem a odbiornikiem energii. Może ona łączyć się z silnikami czy na przykład piecami.
Kompensacja mocy biernej- czy jest konieczna?
Zjawisko to polega na zmniejszeniu współczynnika mocy, co wpływa na wydłużenie żywotności kabli oraz innych elementów, które odpowiadają za zasilanie. Warto zauważyć, że większa część mocy biernej powoduje, że rachunek za energię elektryczną jest dużo wyższy. Jednak zaopatrzenie się w niezbędne urządzenia kompensacyjnie może pomóc zmniejszyć rachunki za prąd. Miejmy na uwadze, że współczynnik mocy biernej, który jest tolerowany przez konkretnych dostawców waha się między 0,2 a 0,4. Przekroczenie go, może spowodować naliczanie dodatkowych opłat.
Kompensacja mocy biernej pojemnościowej
Zagadnienie to najczęściej występuje w przedsiębiorstwach, w których to straty miesięczne wynoszą około 500 złotych. Poprzez wykonanie pomiaru za pomocą analizatora sieci można określić i dobrać odpowiednią moc układu do do kompensacji mocy biernej. Obecnie jednym z najlepszych sposobów i jednocześnie najczęściej wybieranym na kompensację mocy biernej jest zastosowanie baterii kondensatorów serii TN. Baterie te zaleca się stosować tam, gdzie znajduje się wielu odbiorców jednofazowych. Dzięki temu możliwe stało się unikanie dodatkowych opłat za prąd. O indywidualne ceny za sprzęt konieczny do kompensacji należy dowiadywać się w odpowiednich zakładach.
Można by rzec, że kompensacja mocy biernej jest praktycznie konieczna. Dzięki temu możemy uniknąć strat dużej ilości mocy czynnej, co przyniesie mniejsze straty pieniężne. Warto zatem sprawdzać sprawdzać swoje faktury, aby wiedzieć, ile płacimy za współczynnik mocy biernej. Na fakturze możemy znaleźć go pod nazwą „ponadumowny pobór energii biernej”. W przypadku, gdy współczynnik ten jest dużo wyższy niż dopuszczalny, należy niestety uiścić kwotę kary.