W ostatnich latach można bardzo wyraźnie zaobserwować trend, jaki pojawił się na rynku budowlanym. Wielką popularnością zaczęły cieszyć się wszelkiego rodzaju panele fotowoltaiczne. Przemieszczając się przez ulicę dowolnych miejscowości na terenie naszego kraju można zobaczyć domy, z charakterystycznymi instalacjami umieszczonymi na dachach lub ścianach domów.
Popularność wsparta dotacją
Sama technologia fotowoltaiki nie jest niczym nowym, bowiem znana jest już od kilkudziesięciu lat. Niemniej wcześniej funkcjonowała w społecznej świadomości jako swego rodzaju ciekawostka, która wyszła z murów pracowni badawczych, aby ujawnić się światu. Wszystko zaczęło nieco się zmieniać za sprawą funduszy, wspierających korzystanie z tego typu instalacji.
Mowa tu głównie o środkach pochodzących z programów Unii Europejskiej. Dzięki dość szeroko płynącemu strumieniowi dofinansowań przeciętny właściciel nieruchomości zabudowanej domem mógł sobie pozwolić na kupno paneli fotowoltaicznych. Większość kosztów takiego przedsięwzięcia pokrywała bowiem unia. Po stronie inwestora pozostawało jedynie znalezienie odpowiedniej firmy montażowej i podpisanie z nią umowy.
Mocowanie, które daje pewność
Na rynku funkcjonuje bardzo wiele firm, zajmujących się wykonywaniem instalacji fotowoltaicznych, wykorzystujących gotowe podzespoły i systemy mocowania paneli fotowoltaicznych. O ile w kwestii jakości samych ogniw przeciętny człowiek nie jest w stanie się zbytnio wypowiedzieć, o tyle w zakresie solidności zamocowania urządzeń warto zachować szczególną uwagę.
Ogniwa wraz z całym osprzętem instalacyjnym ważą bowiem dość sporo. Do tego stale poddawane są zmiennym czynnikom zewnętrznym, takim jak wiatry, mrozy i wysokie temperatury, czy też wilgoć. Kiepskie zamocowanie urządzenia do dachu lub ściany może zatem zakończyć się katastrofą. Warto więc wymagać od wykonawców, aby korzystali ze sprawdzonych systemów mocowania paneli fotowoltaicznych.
Dobre, bo sprawdzone
Wydawać by się mogło, że systemy mocowania paneli fotowoltaicznych to bardzo banalne elementy. Pozornie tak właśnie jest, diabeł jednakże tkwi w szczegółach – kluczowe znaczenie ma bowiem tutaj zastosowanie wysokiej jakości materiałów do ich produkcji, a także solidność montażu.
Na rynku dostępne są zarówno markowe, jak i nieco słabsze jakościowo systemy mocowania paneli fotowoltaicznych. Warto za każdym razem wymagać, aby wykonawca nie szedł w tym względzie na oszczędności i łatwiznę, tylko skorzystał ze sprawdzonych rozwiązań. Zaprocentuje to bezawaryjnym korzystaniem z instalacji przez lata.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Hymon Energy