Przechowywanie towarów płynnych niesie ze sobą sporo wyzwań. Stawić im czoła można chociażby poprzez skorzystanie z możliwości, jakie oferują nowoczesne paletopojemniki. Co warto wiedzieć na ich temat, zanim zdecydujemy się na ich zakup?
Wymienny wkład
Integralną częścią każdego paletopojemnika jest zbiornik, którego pojemność waha się najczęściej w okolicy 500 – 1000 litrów. Element ten można wymienić na nowy, bez konieczności zakupu całego konteneru.
Jak sprawdzić, czy Kupujący kontenery IBC ma do czynienia z nowym pojemnikiem? Każdy nowy produkt posiada specjalną plombę zabezpieczającą, która uniemożliwia wlanie cieczy do wnętrza zbiornika. Brak takiej plomby oznacza, że zbiornik ten był najprawdopodobniej używany. Dlatego zdecydowana większość sprzedawców oferuje fabrycznie nowe (zabezpieczone) kontenery IBC, co jednak nie oznacza, że siatka zabezpieczająca i paleta również są nowe.
Plastik – podstawowy budulec
Paletopojemniki są produkowane najczęściej z polietylenu. Tworzywo to wyróżnia się szeregiem własności, dzięki którym przechowywanie w nim płynów jest jeszcze łatwiejsze.
Po pierwsze – polietylen należy do najtrwalszych form tworzyw sztucznych. W przypadku paletopojemników ma to istotne znaczenie, choć głównym elementem ochronnym jest tu metalowa siatka. Po drugie – polietylen doskonale „radzi sobie” z różnymi substancjami chemicznymi. W pojemnikach polietylenowych można przechowywać substancje o wysokim stopniu reaktywności chemicznej, bez ryzyka ich uszkodzenia. Po trzecie – tworzywo to jest łatwe w czyszczeniu, dzięki czemu dany pojemnik można w miarę szybko wyczyścić.
Dodatkowe informacje
Dobrej jakości paletopojemnnik powinien posiadać specjalne oznaczenia, w tym – niezbędne certyfikaty.
To jednak nie wszystko. Kontener IBC powinien być wyposażony również w specjalną podziałkę, umożliwiającą pomiar objętości wlanej cieczy. W niektórych kontenerach podziałka ta znajduje się w kilku różnych miejscach, umożliwiając odczyt w każdych, nawet najbardziej niekorzystnych warunkach. Poza tym w dolnej części zbiornika znajduje się funkcjonalny zawór spustowy, wyposażony najczęściej w dodatkową nakrętkę.
Podsumowując, nowoczesny kontener IBC to coś więcej niż tylko pojemnik na ciecze. Z kolei wyposażenie go w siatkę ochronną ułatwia składowanie kontenerów jeden na drugim.